MZ: tak dobrego budżetu jeszcze nie było. Opozycja: kierujemy wniosek do CBA

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2018 18:08

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z realizacji budżetu państwa na opiekę zdrowotną (którym dysponował resortu zdrowia) w 2017 roku. Wyniósł on 7,5 mld zł - to o ok. 28 proc. więcej niż w roku poprzednim i został zrealizowany w 97 proc. Także NIK nie ma większych uwag do jego realizacji. Opozycja jednak wskazuje, że nie wszystko wygląda tak dobrze i kieruje wniosek do CBA.

MZ: tak dobrego budżetu jeszcze nie było. Opozycja: kierujemy wniosek do CBA

Jak podał podczas czwartkowego (14 czerwca ) posiedzenia komisji wiceminister Sławomir Gadomski, w ramach działu ochrony zdrowia realizowanego z różnych części budżetowych na 2017 r.  zostały zaplanowane w budżecie państwa wydatki na poziomie 7,5 mld. zł. Minister zaznaczył, że pierwotnie miała to być kwota niższa o blisko 2,5 mld zł. Decyzją rządu budżet został jednak zwiększony.

- Co oznacza, że w stosunku do roku 2016 pula dostępna na ochronę zdrowia była większa o ponad 1,8 mld zł. Zwiększanie nakładów na opiekę zdrowotną pozwoliło przyznać dotację dla NFZ na spłatę nadwykonań świadczeń gwarantowanych, w kwocie ok. 1 mld zł. Także środki zostały przyznane na zakup nowej aparatury i sprzętu dla szpitali, lotniczego pogotowia ratunkowego czy regionalnych centrów krwiodawstwa w kwocie ponad 550 mln zł,, a także zadania z zakresu profilaktyki zdrowotnej oraz dotacje dla NFZ na leki dla osób 75+ - wyliczał wiceminister.

Gadomski zaznaczył, że tzw. nadwykonania zostały w większości spłacone, co istotnie poprawiło sytuację finansową lecznic, a dodatkowe środki, jakie znalazły się w budżecie a zostały przeznaczone na doposażenie placówek ochrony zdrowia znacząco poprawiły infrastrukturę w tym obszarze.

Jak podkreślał wiceminister istotnym zadaniem było dofinansowanie dopłat do leków dla osób powyżej 75 roku życia. Na ten cel wpłynęło do NFZ 489 mln zł. Zwrócił uwagę, że sama lista leków jest co dwa miesiące rozszerzana.

Przetarg na dentobusy do kontroli?
W trakcie dyskusji przewodniczący komisji Bartosz Arłukowicz ( PO) pytał o przetarg na zakup dentobusów przypominając, że NIK dostrzegł tam pewne nieprawidłowości.

NIK w ustaleniach z wykonania budżetu państwa w 2017 r. zwracał uwagę, że kontrola zakupu 16 dentobusów wykazała nieprawidłowości. Według NIK, sporządzając opis przedmiotu zamówienia, określono cechy techniczne pojazdu bazowego w sposób powodujący ograniczenie kręgu wykonawców.

- Elektrycznie ogrzewana szyba przednia nie stanowi standardowego wyposażenia tego typu pojazdów, a ze względu na krótki termin realizacji zamówienia, nie mogły być brane pod uwagę pojazdy bazowe wykonywane na specjalne zamówienie - oceniła NIK. Izba podnosiła ponadto, że szacunkową wartość zamówienia w postępowaniu na zakup 16 szt. dentobusów ustalono bez zachowania należytej staranności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum