×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MZ stworzy spółkę, która pożyczy pieniądze szpitalom?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia30 stycznia 2017 11:58

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala przekonuje w rozmowie z DGP i Tok FM, że sytuację zadłużonych szpitali może poprawić utworzenie specjalnego podmiotu (spółki), który udzieli placówkom medycznym pomocy w zakresie restrukturyzacji i poprawy zarządzania, a jednocześnie udzieli kredytów na korzystnych warunkach.

MZ stworzy spółkę, która pożyczy pieniądze szpitalom?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Początkowo myślano o stworzeniu osobnej agencji, jednak okazało się, że jej działalność miałaby przełożenie na wysokość długu publicznego. A tego rząd chciałby uniknąć.

Z nieoficjalnych rozmów wynika, że trwają rozmowy, aby pomocy szpitalom udzielała spółka w ramach BGK, w której MZ miałoby udział, jako organ nadzorujący. Początkowo na pomoc miałoby być przeznaczone ok. 2 mld zł - tyle, ile wynoszą obecnie wszystkie zobowiązania wymagalne (takie, które trzeba natychmiast spłacić). BGK twierdzi, że za wcześnie, żeby mówić o szczegółach.

W teorii miałoby wyglądać to tak: jeśli placówka ma kłopoty, może się zgłosić po pożyczkę. Ale pod jednym warunkiem - musiałaby przedstawić najpierw plan restrukturyzacji, czyli pokazać, jakie podejmie działania, żeby poprawić swoją sytuację finansową.

Wysokość oprocentowania pieniędzy nie jest znana. Jak tłumaczy wiceminister, chodzi o to, żeby była na tyle korzystna, aby szpitale sięgały po taki rodzaj pomocy.

Obecne widełki oprocentowania pożyczek wynoszą od 2 do 9 proc.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze