MZ: środki unijne na mapy potrzeb zdrowotnych

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2014 17:01

"Poprawa jakości zarządzania w ochronie zdrowia poprzez wsparcie procesu tworzenia regionalnych map potrzeb zdrowotnych jako narzędzia usprawniającego procesy zarządcze w systemie ochrony zdrowia - szkolenia z zakresu szacowania potrzeb zdrowotnych" to nowy projekt resortu zdrowia. Zostanie on zrealizowany dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego całkowita wartość wynosi 5 mln zł.

Ma on wesprzeć decyzje zarządcze dotyczące chorób kardiologicznych i onkologicznych.

Decyzję o dofinansowaniu przedsięwzięcia podjęło kierownictwo Ministerstwa Zdrowia. Projekt będzie skierowany do przedstawicieli kadry zarządzającej szpitali i dysponentów środków publicznych. Jego realizacją zajmie się Departament Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia.

Projekt zakłada m.in.: utworzenie i wdrożenie systemu e-learningowego, warsztaty w zakresie opracowania modelu prognostycznego w obszarze optymalizacji kontraktowania usług medycznych i planowania inwestycyjnego, opracowanie modelu prognostycznego w obszarze wybranych grup chorób, szkolenia na temat wykorzystania modeli prognostycznych oraz map potrzeb zdrowotnych w zarządzaniu (przeszkolonych zostanie ok. 1580 osób).

Dzięki opracowaniu narzędzi prognostycznych, zdaniem resortu, poprawią się jakość zarządzania zasobami ochrony zdrowia, planowanie świadczeń na poziomie centralnym i regionalnym oraz dostosowanie ich do potrzeb świadczeniobiorców.

Realizacja projektu spełni oczekiwania Komisji Europejskiej dotyczące warunków wsparcia sektora ochrony zdrowia ze środków unijnych w latach 2014 - 2020. Przedsięwzięcie ma się zakończyć w czerwcu 2015 r.

 Więcej: www.mz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum