MZ: rozwiązania systemowe dla pielęgniarek wymagają dodatkowych środków z NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2015 12:55

Wszystkie rozwiązania systemowe, które przygotowuje resort zdrowia z myślą o pielęgniarkach, są związane z budżetem NFZ i wygenerowaniem przez niego dodatkowych środków - poinformował w środę (27 maja) w Sejmie wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski.

MZ: rozwiązania systemowe dla pielęgniarek wymagają dodatkowych środków z NFZ

O to, w jaki sposób resort zdrowia chce rozwiązać sytuację protestujących pielęgniarek i położnych pytał Franciszek Jerzy Stefaniuk z PSL. Poseł podkreślał, że niezadowolenie tej grupy zawodowej związane jest z niskimi zarobkami. Dodał, że nikt z osób, które niosą ratunek ludzkiemu życiu nie powinien być pozbawiony dobrego wynagrodzenia. Przypomniał jednocześnie, że obecnie pielęgniarska pensja to ok 2 tys. zł miesięcznie.

- To, jakie możliwości ostatecznie będzie miał resort w zakresie zwiększenie wynagrodzenia pielęgniarek będą tylko i wyłącznie uzależnione od możliwości wzrostu (budżetu - PAP) NFZ. Te rozwiązania systemowe, które są w gestii ministra zdrowia (...) nie mają bezpośredniego związku z budżetem państwa. To, co możemy zrobić dla pielęgniarek wykorzystując budżet państwa to jest zwiększenie środków na kształcenie - powiedział wiceminister odpowiadając na pytanie Stefaniuka, czy przy planowaniu budżetu MZ na 2016 r. bierze się pod uwagę sytuację pielęgniarek.

Jak dodał, zaproponowane przez resort zmiany systemowe, m.in. zmiana warunków świadczeń, wdrożenie nowych produktów rozliczeniowych, podniesienie stawek kapitacyjnych będzie wiązało się z wygenerowaniem dodatkowych środków z NFZ. Poinformował, że Fundusz przeprowadził wstępną kalkulację kosztów i zasugerował pewną kwotę, która może być zaproponowana pielęgniarkom podczas negocjacji.

Cieślukowski powiedział, że ministerstwo kontynuuje konsultacje z pielęgniarkami. Resort otrzymał już ich odpowiedź na swe postulaty. 9 czerwca ma się odbyć spotkanie pielęgniarek z kierownictwem MZ.

Pod koniec kwietnia br. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz spotkał się z przedstawicielami środowiska pielęgniarskiego i zaprezentował propozycje zamian w systemie ochrony zdrowia, głównie dotyczących kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielanych przez pielęgniarki i położne. Propozycje te resort zdrowia ponowił w piśmie z 8 maja skierowanym do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oczekuje od resortu konkretów - przedstawienia propozycji brzmienia konkretnych przepisów właściwych aktów prawnych oraz terminów wdrożenia tych przepisów w życie, a także uszczegółowienia zasad finansowania proponowanych rozwiązań, tak by środki finansowe faktycznie trafiły do pielęgniarek i położnych. Pielęgniarki z OZZPiP zwróciły uwagę, że ministerstwo nie określiło, w jaki sposób zamierza zabezpieczyć środki finansowe na realizację zadań pielęgniarskich. Nie wskazano również, kto będzie kontraktował ich realizację, a także, czy będą one finansowane przez NFZ, czy bezpośrednio przez MZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum