MZ: rozporządzenie ws. opłat za krew i jej składniki

Autor: RCL/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2019 14:22

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w poniedziałek (27 maja) projekt rozporządzenia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2020 r.

Zgodnie z przepisami, po zasięgnięciu opinii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, minister zdrowia określa corocznie, do dnia 30 czerwca, w drodze rozporządzenia, wysokość opłat za krew i jej składniki wydawane przez jednostki organizacyjne publicznej służby krwi, obowiązujących w następnym roku kalendarzowym.

Skutki finansowe regulacji, w porównaniu z obecnymi wysokościami opłat za krew i jej składniki, wyniosą ok. 0,18 mln zł i dotyczą NFZ. Zgodnie z dotychczas obowiązującym rozporządzeniem opłata za dawkę ubogoleukocytarnego koncentratu krwinek płytkowych z krwi pełnej uzyskiwana jest zwykle przez zsumowanie 5 pojedynczych jednostek uzyskanych z krwi pełnej i poddaniu takiej dawki filtrowaniu. Opłata ta wynosi obecnie 580 zł (90 x 5 = 450 zł + koszt filtrowania 130 zł). Nowa opłata (558,60 zł) jest niższa niż w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu.

Jednocześnie przedstawiony w projekcie skutek finansowy dla budżetu państwa wynika z rezygnacji wydawania dla podmiotów leczniczych niefiltrowanych preparatów KKP. Powyższe skutki zostaną uwzględnione w planie Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2020, co będzie pociągać za sobą konieczność zmiany struktury finansowania poszczególnych świadczeń finansowanych z ramach ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum