MZ: rozporządzenie dot. porady pielęgniarskiej – niebawem w konsultacjach
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia, które ma wprowadzić tzw. poradę pielęgniarską jako świadczenie gwarantowane jest po uzgodnieniach wewnątrzresortowych i niebawem trafi do konsultacji publicznych - poinformowała w czwartek (7 lutego) wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

- Jest przygotowywane rozporządzenie ministra zdrowia, które m.in. będzie uwzględniało propozycję nowego świadczenia finansowanego ze środków publicznych, tzw. poradę pielęgniarską - powiedziała wiceszefowa MZ. Przekazała, że projekt jest po uzgodnieniach wewnętrznych i "niebawem dokument ujrzy światło dzienne i będzie poddany konsultacjom publicznym".
Wiceminister podała, że porada miałaby być udzielana pacjentom zarówno w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, jak i w podstawowej opiece zdrowotnej. - W ramach świadczenia byłyby wykorzystane dotychczasowe kompetencje pielęgniarki, tj. możliwość przeprowadzenia badania fizykalnego, ordynowania leków, kontynuacji leczenia, ewentualnie wystawienia skierowania na badania, jeżeli będzie taka potrzeba - wskazała.
Kwestiom związanym z opieką pielęgniarską poświęcona będzie sesja (Opieka pielęgniarska w Polsce, 7 marca) podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja na stronie: www.hccongress.pl
Wiceminister powiedziała, że resort ma nadzieję, iż dzięki poradom pielęgniarskim uda się zwiększyć dostępność do świadczeń i lekarzy, dla tych osób, które rzeczywiście tego potrzebują.
Szczurek-Żelazko akcentowała, że takie rozwiązanie funkcjonuje na świecie, w tym także w krajach Unii Europejskiej. W istniejących tam modelach - jak wyjaśniała - pielęgniarka bardzo często jest osobą, która pierwsza rozmawia z pacjentem i decyduje, czy potrzebuje on dalszej konsultacji z lekarzem, czy wystarczy porada.
Czytaj też: Porada pielęgniarska: kiedy byłaby najbardziej potrzebna?
Katarzyna Lechowicz-Dyl

ZOBACZ KOMENTARZE (0)