MZ: projekt rozporządzenia ws. wydłużenia terminu rozliczeń świadczeniodawców z NFZ

Autor: RCL/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2021 09:45

W środę (27 stycznia) na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - wydłużenia terminu rozliczania przez świadczeniodawców umów z NFZ.

MZ: projekt rozporządzenia ws. wydłużenia terminu rozliczeń świadczeniodawców z NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

''W związku z pandemią COVID-19, wielu świadczeniodawców odnotowuje spadek liczby udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej w ramach realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Powoduje to problemy z zachowaniem stabilności finansowej. Świadczeniodawcy skorzystali z wprowadzonej z dniem 9 września 2020 r. możliwości wydłużenia do dnia 30 czerwca 2021 r. okresów rozliczeniowych, obowiązujących przy rozliczaniu świadczeń opieki zdrowotnej w 2020 r.'' - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

'Wydłużenie okresu rozliczeniowego (tak aby obejmował odpowiednio dłuższy okres niż okres roku kalendarzowego 2020) miało na celu pełne wykorzystanie określonej w umowie kwoty zobowiązań. Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiały wypłacanie zaliczek do końca 2020 r.

''Aby Narodowy Fundusz Zdrowia (dalej ''NFZ'') mógł wypłacać zaliczki w miesiącach styczeń - marzec 2021 r. istnieje konieczność wprowadzenia nowych przepisów'' - dodano w uzasadnieniu.

Nowa regulacja przedłuża możliwość wypłaty świadczeniodawcom zaliczek (1/12 kwoty zobowiązania określonej w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej) w pierwszym kwartale 2021 r.

Na podstawie projektowanego rozporządzenia świadczeniodawcy będą mogli się ubiegać o maksymalnie 70% proc. zaliczki (1/12 kwoty zobowiązania określonej w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej) przypadającej na okres sprawozdawczy, którego dotyczy wniosek.

Uwagi do projektu można przesyłać do 3 dni od dnia otrzymania pisma.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum