MZ: opłata za pobyt rodzica przy łóżku szpitalnym dziecka bez VAT
Szpital ma obowiązek naliczyć podatek VAT tylko do opłaty wnoszonej przez bliską osobę, czuwającą przy dorosłym pacjencie. Jeśli rodzic przebywa w szpitalu wraz z dzieckiem, płaci wyłącznie stawkę podstawową.

- Zwolnienie odbywa się w oparciu o interpretację przepisu poczynioną przez resort. Wynika z niej, że usługa jaką świadczy rodzic przebywający przy łóżku szpitalnym małego pacjenta, zapewnia dziecku objętemu opieką szpitalną lepszy komfort psychiczny podczas leczenia - powiedział w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, Małysz Bogusław, konsultant w biurze KIP.
Usługa ta, związana z całodobowym pobytem opiekuna ma niewątpliwie cel terapeutyczny, który ściśle związany jest z opieką medyczną i przyspiesza powrót do zdrowia małego pacjenta - podkreśla w swym piśmie resort.
Inaczej rzecz się ma, jeśli mowa o opiece nad osobą dorosłą. Jerzy Martini, doradca podatkowy w kancelarii Baker & McKenzie udzielając informacji portalowi rynekzdrowia.pl, przyznał, że w tym wypadku opłaty pobierane przez szpital powinny być opodatkowane stawka podstawową wynoszącą 23 proc.
- Tutaj nie może być mowy o zwolnieniu z podatku VAT. Charakter wiążący ma wyrok Europejskiego Trybunału Konstytucyjnego z 1 grudnia 2005r. Wynika z niego jasno, że sama poprawa komfortu psychicznego pacjenta nie wystarcza, aby pacjent był zdrowy. Konieczne jest leczenie szpitalne. Natomiast opieka osoby bliskiej, podobnie jak wypożyczenie telewizora jest usługą dodatkową - dodaje.
- Oczywiście, jak od każdej reguły, tak i w tym wypadku istnieją wyjątki. Do zwolnienia może dojść wówczas, gdy zgodnie z zaleceniem lekarskim obecność osoby towarzyszącej jest niezbędna do leczenia pacjenta.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)