MZ odpowie na list ratowników medycznych w czasie spotkania z ich przedstawicielami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2018 16:25

Dostrzegamy problemy ratowników medycznych. Jesteśmy z nimi w kontakcie i próbujemy znaleźć rozwiązania problemów, które zgłaszają - zapewnił PAP w środę (8 sierpnia) dyrektor biura prasy i promocji Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Jakubiak.

Ratownicy medyczni w czasie jednego z protestów w Warszawie. Fot. Simona Supino/ Forum

Jakubiak poproszony przez PAP o ustosunkowanie się do listu otwartego opublikowanego przez Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych podkreślił, że resort zdrowia prowadzi dialog z ratownikami medycznymi podobnie jak z innymi grupami zawodowymi. - One wszystkie są dla nas ważne - zaznaczył.

- Co do szczegółów zawartych w liście otwartym, to wolelibyśmy się ustosunkować podczas spotkania z przedstawicielami związków i organizacji zrzeszających ratowników medycznych, a nie za pośrednictwem mediów - powiedział.

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych wystosował list otwarty, w którym sprzeciwił się - jak czytamy - "marginalizacji środowiska ratowników medycznych w działaniach podjętych przez MZ oraz stanowisku Ministerstwa Zdrowia w związku z planowana zmianą ustawy o działalności leczniczej".

Komitet wyjaśnił, że "w nowelizowanej ustawie o działalności leczniczej MZ gwarantuje wypłatę dodatku tylko dla ratowników medycznych zatrudnionych w ZRM (Zespołach Ratownictwa Medycznego - PAP), dyspozytorniach medycznych i SOR (Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych) w wysokości 800 zł od 1 stycznia 2019 r.".

Ocenił, że "nie takie były ustalenia porozumienia z dnia 18 lipca 2017 r., kiedy podjęto decyzję o zawieszeniu protestu". Ratownicy napisali, że "w związku z niewywiązywaniem się z postanowień zawartych we wspomnianym porozumieniu" podjęli decyzję o wznowieniu protestu.

Komitet zarzucił Ministerstwu Zdrowia, że "nie jest w stanie wypracować w formie dialogu propozycji, która może być zaakceptowana przez środowisko ratowników medycznych". Przedstawił "postulaty, bez akceptacji których protest będzie przyjmował ostrzejsze formy".

Wśród postulatów komitet wymienił konieczność wprowadzenie zmian w projektowanej ustawie o działalności leczniczej, które m.in. usankcjonują prawnie wypłaty dodatków dla ratowników medycznych bez względu na miejsce i formę zatrudnienia.

Komitet postuluje ustalenie minimalnej pensji zasadniczej tak, aby najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31 grudnia 2019 r. wynosiło "nie mniej niż 4095 zł brutto. Na koniec 2021 r. zaś 5 251 zł brutto".

Komitet domaga się ponadto, aby minister zdrowia podjął działania mające na celu wprowadzenie płatnego urlopu szkoleniowego dla ratowników medycznych w wymiarze 6 dni rocznie od dnia 1 stycznia 2019 r.

Wojciech Kamiński

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum