MZ odnosi się do uwag ws. osprzętu do respiratorów: nie jest to towar deficytowy

Autor: RMF FM, TT/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2020 12:18

Po tym jak w mediach pojawiły się komentarze wskazujące, że z powodu braku  jednorazowego osprzętu do respiratorów w Agencji Rezerw Materiałowych, sprzęt ten pozostaje bezużyteczny, resort zdrowia zabrał głos.

MZ odnosi się do uwag ws. osprzętu do respiratorów: nie jest to towar deficytowy
Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Jak odpowiada Ministerstwo Zdrowia na Twitterze, Agencja wspólnie z ministerstwem dostarcza respiratory, natomiast sprzęt wymienny do nich obowiązane jest zapewnić kierownictwo każdej placówki.

Chodzi o informację jaką podało RMF FM, wskazującą na problemy z respiratorami, które dostają szpitale w Polsce. Jak ustalili reporterzy RMF FM, część tych urządzeń, które trafiły do małopolskich szpitali, ma tylko pojedyncze oprzyrządowanie. W praktyce oznacza to, że takie urządzenie można użyć do ratowania tylko jednego pacjenta.

Z informacji stacji wynika, że szpitale próbują zamówić wymienne części, ale słyszą, że mogą być one dostarczone dopiero w grudniu. 

Ministerstwo Zdrowia odnosząc się do tych informacji na TT przekonuje, że przewody oddechowo-wydechowe nie są towarem deficytowym i ich zakup na rynku jest w pełni swobodny. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum