MZ odmraża kwotę bazową. Czy wynagrodzenia najmniej zarabiających pójdą w górę?

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2019 13:40

Zgadzamy się na odmrożenie kwoty bazowej w ustawie dotyczącej minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych z 3,9 tys. zł do 4,2 tys. zł od lipca - poinformował w środę (22 maja) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

MZ odmraża kwotę bazową. Czy wynagrodzenia najmniej zarabiających pójdą w górę?
Łukasz Szumowski. Fot. PTWP

Wynagrodzenia minimalne pracowników medycznych określane są na podstawie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Zgodnie z jej przepisami wynagrodzenie minimalne obecnie wyliczane jest jako iloczyn kwoty bazowej (3,9 zł brutto) i współczynnika pracy określonego odrębnie dla poszczególnych grup zawodowych - wyjaśnia DGP. Wyjaśnia to na przykładzie: współczynnik ten dla lekarza z tytułem specjalisty wynosi 1,27, a dla lekarza stażysty - 0,73. Z kolei dla fizjoterapeutów i pielęgniarek wskaźnik ten wynosi od 0,64 do 1,05 w zależności od posiadanego wykształcenia i specjalizacji.

W środę minister zdrowia poinformował, że planowane jest odmrożenie wysokości kwoty bazowej, tak by od 1 lipca wzrosła ona do 4,2 tys. zł. Oznacza to wzrost wynagrodzeń najmniej zarabiających pracowników medycznych.

Szumowski oszacował, że po odmrożeniu kwoty bazowej minimalne średnie wynagrodzenie zasadnicze dla osoby z wyższym wykształceniem to będzie 4400 zł plus pochodne (...), a dla osoby ze średnim wykształceniem wyniesie 2680 zł plus pochodne.

Przypomniał, że od kilku miesięcy toczyły się prace nad realizacją postulatu Solidarności dotyczącego odmrożenia kwoty bazowej. Wyjaśnił, że „dzięki dobrej sytuacji finansowej, dzięki zmianom planu Narodowego Funduszu Zdrowia mamy szanse zrealizować te słuszne postulaty, które dotykają tych najbiedniejszych i najmniej zarabiających”.

Czytaj: gazetaprawna.pl 

Więcej: Szumowski: dodatkowe 4 mld zł w NFZ na świadczenia i podwyżki

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum