MZ obiecuje podwyżki wynagrodzeń. "Za dwa, trzy tygodnie przedstawimy propozycję"

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Radio ZET23 października 2021 06:38

Za dwa, trzy tygodnie Ministerstwo Zdrowia przedstawi propozycję podwyżek minimalnych wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia – zapowiedział w piątek, 22 października, minister zdrowia. Podwyżka ma objąć szerszą grupę niż ta z 1 lipca tego roku.

MZ obiecuje podwyżki wynagrodzeń. "Za dwa, trzy tygodnie przedstawimy propozycję"
Minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister zdrowia ds. dialogu społecznego Piotr Bromber Fot. PAP/Piotr Nowak
  • Za dwa, trzy tygodnie Ministerstwo Zdrowia przedstawi propozycję podwyżek minimalnych wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia – zapowiedział 22 października, minister zdrowia
  • Podwyżka ma objąć szerszą grupę niż ta z 1 lipca tego roku, gdy weszła w życie ustawa o minimalnych wynagrodzeniach
  • Adam Niedzielski mówił o podwyżkach w kontekście protestujących medyków oraz składających wypowiedzenia lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu

"To taka próba wymuszenia wzrostu wynagrodzenia"

W piątek, 22 października, minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia ZET mówił m.in. o postulatach finansowych protestujących medyków. Komentował sytuację w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu, ale również postulaty medyków z Białego Miasteczka.

- Prowadzimy negocjację z różnymi środowiskami medycznymi, niestety, ale te negocjacje - nie chciałbym urazić tutaj wszystkich –  czasami polegają na stosowaniu metod szantażu, na składaniu wypowiedzeń, na artykułowaniu  roszczeń tak jak w przypadku Białego Miasteczka,  których suma wynosi 100 miliardów złotych czy potrojenia wynagrodzeń. Niestety tak wyglądają  realia prowadzenia tych negocjacji i rozmów. I wiem, że w szpitalu niestety jest to taka próba wymuszenia wzrostu wynagrodzenia - odpowiedział minister zdrowia na pytanie o kryzys w krakowskim szpitalu.

Sprawdź: Ile zarabia pielęgniarka, lekarz, ratownik, opiekun, farmaceuta? Mniej niż w ustawie być nie może

Czytaj również: Pielęgniarka idzie na emeryturę i umiera. "To ogromny kryzys kadrowy"

Szefowa Związku Pielęgniarek i Położnych przyznaje: jestem zmęczona ignorancją władzy

Kryzys w szpitalu dziecięcym. 51 dyżurów bez obsady na SOR

MZ obiecuje podwyżki wynagrodzeń. "Za dwa, trzy tygodnie przedstawimy propozycję"

Zapewnił, że resort zdrowia opracowuje systemową odpowiedź na postulaty pracowników ochrony zdrowia i planuje wzrost wynagrodzeń.

- Pracujemy na systemowymi rozwiązaniami,  a  przypomnę że od lipca podwyższone zostało  minimalne wynagrodzenie i to szczególnie w tych grupach, które najmniej zarabiały. To dotyczy fizjoterapeutów, diagnostów, pielęgniarek. Łącznie 250 tys. osób skorzystało z tej podwyżki – przypomniał i zapowiedział:

- Teraz kontynuujemy tę rozmowę na forum Zespołu Trójstronnego i myślę, że w ciągu dwóch, trzech tygodni przedstawimy kolejną propozycję zwiększenia minimalnych wynagrodzeń. Będą teraz dotyczyły szerszej grupy – zadeklarował.

Czytaj również: MZ: nie będzie rozmów "face to face" z Białym Miasteczkiem

NIL apeluje do lekarzy, żeby mniej pracowali

Ile zarabiają medycy? Lekarz, pielęgniarka, położna, dentysta. Jest raport o zarobkach medyków

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum