MZ o ustawie o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2017 19:49

Ministerstwo Zdrowia w nawiązaniu do publikacji medialnych wyjaśnienia kwestię wynagrodzeń pracowników medycznych. Stwierdza, że celem ustawy nie jest wprowadzenie siatki płac regulującej wysokość wynagrodzeń, ale określenie jego minimum.

MZ o ustawie o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych
Podane kwoty oznaczają najniższe wynagrodzenie zasadnicze, czyli wskazują, że pracownik nie może otrzymywać niższej płacy. Fot. PTWP

Jak przypomina resort 8 czerwca Sejm przyjął ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ma ona na celu podniesienie wynagrodzeń tych pracowników medycznych, którzy zarabiają najmniej w poszczególnych grupach zawodowych.

Ustawa wprowadza minimalne poziomy płac zasadniczych, poniżej których nie będzie można ustanowić wynagrodzenia zasadniczego pracownika wykonującego zawód medyczny.

Docelowe kwoty najniższych wynagrodzeń zasadniczych zostały ustalone na poziomie zbliżonym do obecnych średnich wynagrodzeń zasadniczych poszczególnych grup zwodów medycznych.

Ustawa nie wprowadza siatki płac regulującej wysokość wynagrodzeń pracowników medycznych, czyli określającej, ile będą zarabiać pracownicy przynależni do poszczególnych grup zawodowych.

Dlatego też tabelę zawartą w uzasadnieniu do nowej regulacji nie należy czytać w sposób, z którego wynikałoby, że każdy pracownik w danej grupie zawodowej w określonym w ustawie przedziale czasowym będzie otrzymywał płacę zasadniczą w wysokości wskazanej w tej tabeli.

Podane kwoty oznaczają najniższe wynagrodzenie zasadnicze, czyli wskazują, że pracownik nie może otrzymywać niższej płacy zasadniczej niż kwota wyszczególniona w tabeli.

Więcej: www.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum