MZ: o pracy w innym miejscu zadecyduje szef szpitala

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2020 12:05

Resort zdrowia planuje zmienić rozporządzenie z 28 kwietnia 2020 r. w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami covidowymi.

FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia poświęconym sytuacji szpitali zakaźnych zapowiedział, że procedowane jest rozporządzenie, które zniesie nakaz pracy tylko w szpitalu jednoimiennym. MZ chce, by to kierownik podmiotu leczniczego mógł zwolnić pracownika z tego obowiązku - tak, by miał możliwość świadczenia pracy także w innej placówce.

CzytajCzy zapowiadana na jesień druga fala epidemii zmiecie szpitale jednoimienne?

Prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, ocenia w "Dzienniku Gazecie Prawnej", że to wyjście naprzeciw postulatom lecznic. Zastrzega, że na pewno nie będą to jednoosobowe decyzje, ale podejmowane w porozumieniu z kierownikami poszczególnych komórek, dyrektorami ds. medycznych.

Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, podkreśla, że sam jest zwolennikiem polityki regionalnej, a nie centralnej - decydować powinni dyrektorzy, przy udziale organów założycielskich, ponieważ w każdym województwie, a nawet w każdym powiecie, sytuacja jest inna.

Katarzyna Fortak-Karasińska, radca prawny z Kancelarii Fortak & Karasiński zastanawia się, czy zwalniać z ograniczenia ma dyrektor placówki covidowej czy tzw. czystej. "Tu może powstać konflikt, bo nawet jeśli dyrektor szpitala zakaźnego zwolni pracownika, to i tak „czysty” może nie chcieć go przyjąć" - mówi. 

Więcej: gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum