MZ nt. taryf świadczeń gwarantowanych w psychiatrii i leczeniu uzależnień

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2018 17:19

W środę (7 lutego) MZ opublikowało komunikat nt. taryf świadczeń gwarantowanych w zakresie opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Zapewniono, że MZ na bieżąco analizuje sytuację i w uzasadnionych przypadkach będzie zlecać aktualizację wcześniej wydanych taryf świadczeń gwarantowanych.

Jak czytamy w komunikacie, w wyniku prac nad taryfikacją świadczeń gwarantowanych w zakresie opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, ostatecznie taryfy dla psychiatrii zaproponowane przez AOTMIT zostały zwiększone o: 20% w przypadku oddziałów dziennych i oddziałów dziennych rehabilitacyjnych; 25% w przypadku świadczeń związanych z opieką środowiskową; 10% w przypadku świadczeń ambulatoryjnych dla dzieci; przyjęcie 5% w przypadku pozostałych świadczeń ambulatoryjnych.

W przypadku pozostałych świadczeń gwarantowanych w ww. zakresie taryfy nie uległy zmianie.

Minister zdrowia każdorazowo otrzymuje projekty taryf do akceptacji - wyjaśniono w komunikacie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do wysokości taryf może podjąć decyzję o innej wysokości taryf niż została zaproponowana w projekcie, zaopiniowana przez Radę ds. taryfikacji i prezesa AOTMIT.

Wskazano również, że taryfikacja jest jednym z narzędzi, poprzez które jest tworzone zabezpieczenie dostępu do świadczeń gwarantowanych. W związku z tym, przygotowując koszyk świadczeń gwarantowanych oraz taryfy świadczeń gwarantowanych, pod uwagę jest brane przede wszystkim dobro pacjenta.

W procesie ustalania taryf świadczeń są brane pod uwagę takie czynniki, jak: wskazanie, w którym świadczenie jest udzielane; rokowanie w chorobie; dostępność do leczenia; czas oczekiwania na świadczenie; ograniczenia organizacyjno-prawne, które w trakcie analizy danych są identyfikowane i wymagają usunięcia.

Czytaj: www.mz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum