MZ ma pomysł na rozliczanie szpitali, które straciły ryczałt

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2018 12:26

Rozliczanie leczenia pacjentów w ramach tzw. świadczeń odrębnie finansowanych zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia ws. świadczeń wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania.

Część analityków zastanawia się, czy rozporządzenie nie jest wstępem do całkowitego odejścia od finansowania ryczałtowego Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Jakubiak tłumaczy, że dokument precyzuje sytuację placówek, które straciły ryczałt, i jest początkiem zmian w sieci. Kolejne miałyby nastąpić w drugiej połowie roku - informuje Rzeczpospolita.

Projekt zakłada, że szpital, który straci ryczałt, świadczenia na które go otrzymywał, będzie rozliczał z NFZ na zasadach świadczeń odrębnie finansowanych. Ma to zabezpieczyć pacjentów. Jeśli najbliższy szpital zrezygnuje z ryczałtu, nie będzie mógł zaprzestać leczenia, a chorzy nie będą musieli jeździć do placówki oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów.

Jakub Szulc, ekonomista i były wiceminister zdrowia wskazuje, że takie rozliczanie oznacza, iż placówka dostanie pieniądze dopiero za świadczenie wykonane i sprawozdane do NFZ.

W projekcie nie sprecyzowano, kto mógłby chcieć rozwiązać umowę ryczałtową - resort czy szpital. Marcin Pakulski, były prezes NFZ przypuszcza, że najprawdopodobniej wypowiadałoby ją Ministerstwo Zdrowia, które może nie chcieć współpracować z placówkami niewywiązującymi się z umowy ryczałtowej, np. nierealizującymi świadczeń. Przyczyną może być np. brak lekarzy czy niewykonanie ryczałtu w poprzednim okresie rozliczeniowym.

Część analityków zastanawia się, czy rozporządzenie nie jest wstępem do całkowitego odejścia od finansowania ryczałtowego.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum