MZ: konsultacje w sprawie wykazu świadczeń wymagających odrębnego finansowania

Autor: RCL/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2020 13:13

Rządowe Centrum Legislacji udostępniono projekt rozporządzenia ministra zdrowi zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania.

Resort zdrowia uzasadniając nowelę wyjaśnia, że proponowana zmiana polega na dodaniu do wykazu świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (poza ryczałtem) świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w poradniach: endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej i ortopedycznej.

Zmiana wiąże się z działaniami na rzecz poprawy dostępu do świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej przez skrócenie czasu oczekiwania świadczeniobiorców na wizytę w poradni specjalistycznej. Efekt ten zostanie osiągnięty dzięki planowanemu zniesieniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia limitów finansowania świadczeń w odniesieniu do ww. poradni, w przypadku których odnotowuje się szczególnie długi czas oczekiwania na wizytę.

W przypadku poradni działających w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej w celu zapewnienia odpowiedniego zwiększenia finansowania (...), niezbędne jest wyłączenie odpowiednich świadczeń z finansowania w formie ryczałtu systemu zabezpieczenia.

 Ze względu na potrzebę pilnego wprowadzenia ww. rozwiązań, planuje się wejście w życie przedmiotowej regulacji 1 marca 2020 r. Uwagi do  projektu należy zgłaszać w terminie do dnia 19 lutego br. na adres e-mail: r.bulanowski@mz.gov.pl.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum