MZ: komunikat w sprawie wystawiania recept dla kobiet w ciąży i populacji 75+

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 15 października 2020 14:15

W związku ze zniesieniem obowiązku określania na receptach identyfikatora oddziału wojewódzkiego NFZ resort zdrowia wyjaśnia, że zarówno wpisanie na recepcie jednego z 16 możliwych dwucyfrowych identyfikatorów OW NFZ na dotychczasowych zasadach, jak i pozostawienie tego pola niewypełnionego, powinno skutkować realizacją recepty zgodnie z uprawnieniem pacjenta do refundacji.

MZ: komunikat w sprawie wystawiania recept dla kobiet w ciąży i populacji 75+
Fot. Archiwum

"Jeżeli na recepcie w polu na identyfikator OW NFZ wpisane zostanie - przez osobę uprawnioną (wystawiającą receptę) - oznaczenie ''X'' albo 100%, recepta zostanie zrealizowana pełnopłatnie nawet, jeżeli w przestrzeni recepty przeznaczonej na wpisanie pozycji leku, przy tej pozycji leku, zostanie wpisana odpłatność wynikająca z obwieszczenia refundacyjnego" - informuje w czwartkowym (15 października) komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

W pozostałych przypadkach, tj. jeżeli w polu na identyfikator OW NFZ wpisany zostanie jego identyfikator (lub ew. inne dane) albo pole to pozostawione będzie puste, recepta zostanie zrealizowana także, jeżeli nie zostanie określona odpłatność za przepisany na recepcie lek/leki. 

Lek zostanie wydany zgodnie z odpłatnością wynikającą z obwieszczenia refundacyjnego - jeżeli lek ten jest ujęty w tym obwieszczeniu w tylko jednej odpłatności lub za odpłatnością najwyższą spośród odpłatności przewidzianych dla tego leku w obwieszczeniu refundacyjnym - jeżeli lek ten występuje w tym obwieszczeniu w więcej niż jednej odpłatności.

Więcej: gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum