×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MZ: dziś szpitale dostaną nowe wyliczenia z NFZ. W aneksach będą pieniądze na podwyżki

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia/Ministerstwo Zdrowia17 lipca 2023 10:02Aktualizacja: 17 lipca 2023 15:09

- Dzisiaj szpitale dostaną nowe wyliczenie z Narodowego Funduszu Zdrowia, jak będą wyglądały ich budżety po przeprowadzeniu podwyżki - zapowiedział 17 lipca podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

MZ: dziś szpitale dostaną nowe wyliczenia z NFZ. W aneksach będą pieniądze na podwyżki
Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz prezes NFZ Filip Nowak Fot. PAP/Piotr Polak
  • 17 lipca w ZOZ w Kozienicach odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poświęcona kwestii podwyżek wynagrodzeń w ochronie zdrowia
  • Szef resortu zdrowia zapowiedział, że szpitale otrzymają 17 lipca  informację o wyliczeniach, jak teraz będą wyglądały ich budżety
  • Dodał, że na sfinansowanie wzrostu pensji minimalnych w placówkach medycznych resort zdrowia przeznaczy ponad 15 mld zł.

MZ: dziś szpitale dostaną nowe wyliczenia z NFZ

Jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, "od 1 lipca trwa proces realizacji podwyżek minimalnych wynagrodzeń w systemie opieki zdrowotnej".

- Chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że to jest systemowe rozwiązanie, które powoduje, że co roku 1 lipca wynagrodzenia - zarówno personelu medycznego jak i niemedycznego - we wszystkich podmiotach leczniczych są indeksowane - zaznaczył.

- Skala podwyżek minimalnych wynagrodzeń jest naprawdę imponująca, bo w tym roku to jest wzrost w każdej grupie średnio o 12 proc. To są kwoty rzędu 700 do 1000 zł w zależności od grupy zawodowej, z którą mamy do czynienia i to jest rozwiązanie, które po pierwsze - i tutaj można powiedzieć, że to już jest sukces, który osiągnęliśmy - zahamowały wyraźnie odpływ kadry, przede wszystkim medycznej, za granicę - wymieniał Niedzielski.

- Z drugiej strony to też powoduje, że jeżeli patrzymy na różne sektory gospodarki w Polsce, to ja jako minister zdrowia jestem dumny z tego, że te wynagrodzenia najszybciej - bo tak podają statystyki GUS-u - rosną właśnie w systemie opieki zdrowotnej. Oczywiście, żeby sfinansować te wynagrodzenia, konieczne są ruchy zwiększające przychody szpitali. I w tym roku te ruchy zostały zaplanowane z co najmniej dwu-, trzymiesięcznym wyprzedzeniem - dodał.

Jak przypomniał minister, analizy jak sfinansować podwyżki przygotowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Ministerstwo Zdrowia wdraża rozwiązanie, które zapewnia dodatkowe ponad 15 mld zł przeznaczone na ten cel.

Pieniądze dla szpitali na podwyżki, inflację oraz wzrost wycen

- To są potężne pieniądze: stanowią blisko 17 proc. budżetu, który wydatkujemy w całości na zdrowie. Te 15 miliardów podzielone jest na trzy podstawowe składowe: pierwsza to jest kompensacja wzrostu minimalnych wynagrodzeń. Ten komponent szacujemy na blisko 7 mld zł, ale to jest część, mniej niż połowa ogólnej kwoty. 7,5 mld zł to są środki, które mają kompensować wzrosty cen, czyli taka indeksacja inflacyjna wycen. Trzeci komponent, który wynosi około 700 mln zł, ma docenić szpitale powiatowe, czyli taki szpital, w którym między innymi dzisiaj się znajdujemy. Zdecydowaliśmy, że najbardziej podstawowe zakresy działań -  oddziały internistyczne, chirurgii ogólnej, położnictwa - będą docenione specjalnymi korektorami, których kwota sumaryczna na rok wynosi 700 milionów - wyliczał Niedzielski.

Podkreślił, że wzrost wycen oznacza konieczność podpisania aneksów ze szpitalami. 

- Dzisiaj szpitale dostaną nowe wyliczenie z Narodowego Funduszu Zdrowia, z poszczególnych oddziałów, jak będą wyglądały ich budżety po przeprowadzeniu tej podwyżki. Dosłownie dzisiaj o 10. te materiały będą rozsyłane - poinformował minister. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze