MZ chce ustanowić wieloletni program konsolidacji dwóch poznańskich szpitali klinicznych

Autor: JW, KPRM/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2019 12:50

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt uchwały ws. ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny - centrum medycyny interwencyjnej (etap I CZSK)”​. Chodzi o konsolidację działalności dwóch poznańskich placówek: Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM oraz Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego UM.

MZ chce ustanowić wieloletni program konsolidacji dwóch poznańskich szpitali klinicznych
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W projekcie uchwały czytamy, że powodem połączenia jest konieczność podniesienia jakości świadczonych usług medycznych, radykalną poprawę komfortu pacjentów oraz zapewnienie warunków do racjonalnego, nowoczesnego, kompleksowego i skutecznego leczenia przez budowę nowego obiektu szpitalnego (z utworzeniem szpitalnego oddziału ratunkowego), do którego przeniesiona zostanie działalność dwóch szpitali klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

"Obecny stan infrastruktury Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu oraz Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego UM w Poznaniu zagraża dalszemu ich funkcjonowaniu. Budynki te nie spełniają standardów technicznych, z uwagi na ich zabytkowy charakter nie ma możliwości dostosowania w pełni niniejszych obiektów do warunków i standardów określonych przepisami prawa. Dodatkowo, wyeksploatowane obiekty generują coraz większe koszty ich utrzymania, co wymusza konieczność zwiększania nakładów na naprawy i remonty" - czytamy w opublikowanym dokumencie.

Realizacja programu ma umożliwić stworzenie nowoczesnego obiektu szpitalnego dostosowanego do obowiązujących norm i standardów i zredukowanie kosztów funkcjonowania szpitali przez wspólne wykorzystanie działalności medycznej i pomocniczej: szpitalnego oddziału ratunkowego, diagnostyki, sterylizatorni, infrastruktury technicznej, administracji i zarządu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum