MZ: będą zmiany w wycenie świadczeń w rehabilitacji. KIF: nieoficjalne informacje są niepokojące

Autor: JJ • Źródło: Rynek Zdrowia03 grudnia 2021 14:00

W czasie czwartkowego posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował posłów, że od 1 stycznia nastąpią zmiany w wycenie świadczeń rehabilitacyjnych.

Od 1 stycznia będą zmiany w wycenie świadczeń rehabilitacyjnych. Fot Shutterstock
  • Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zakończyła prace w zakresie nowych wyceń w rehabilitacji i przedłożyła ich efekt do Ministerstwa Zdrowia
  • MZ obecnie analizuje propozycje nowych wycen świadczeń rehabilitacyjnych, które mają zastać po tej analizie opublikowane
  • Jak zapowiedział Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, po ostatecznej analizie propozycji AOTMiT od 1 stycznia 2021 roku w życie mają wejść nowe wyceny świadczeń rehabilitacyjnych

Wyceny świadczeń w rehabilitacji. Wiceminister: Będą podwyższone

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w czwartek poinformował posłów biorących udział w posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia, która zajmowała się zaopiniowaniem zmiany planu finansowego budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 rok, o tym, że AOTMiT zakończył pracę nad nowymi propozycjami wycen w rehabilitacji, które zostały przesłane do resortu.

- Agencja faktycznie zakończyła pracę w zakresie wycen rehabilitacji i przedstawiła do ministerstwa zdrowia wnioski z zakończonych prac. Po ich przeanalizowaniu zostaną opublikowane. Planujemy, że nowa wycena świadczeń w tym zakresie będzie od 1 stycznia 2022 roku – mówił wiceminister Miłkowski.

Dodał: - Wpływ na budżet NFZ tych zmian będzie znacząco podwyższony – mówił wiceminister Miłkowski.

Wycena świadczeń w rehabilitacji. Prace trwają od... 2016 roku

Przypomnijmy, że Krajowa Izba Fizjoterapeutów od lat domaga się zmian w wycenie świadczeń i wielokrotnie podkreślała, że prace AOTMiT nad zmianami w rehabilitacji leczniczej trwają od… 2016 roku.

Jak przekonywał samorząd fizjoterapeutów, racjonalne wyceny to ostatnia deska ratunku dla fizjoterapii refundowanej a wyceny świadczeń oparte na faktycznych kosztach są jedną podstawą do reformy fizjoterapii.

W piśmie z 26 listopada, skierowanym do Ministra Zdrowia i do prezesa NFZ prezes KIF, Maciej Krawczyk, napisał: „Krajowa Izba Fizjoterapeutów była zaproszona przez AOTMiT do wydania opinii na temat kierunku zmian w ramach prac nad nowymi wycenami świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej. W naszej opinii podkreśliliśmy konieczność urealnienia czy podniesienia wycen, które od lat były drastycznie niedoszacowane”

Jak dodano w piśmie, pojawiły się w przestrzeni publicznej informacje o planowanym obniżeniu wycen niektórych świadczeń.

„KIF nigdy nie wyraziły zgody na jakąkolwiek obniżkę świadczeń terapeutycznych w żadnym zakresie świadczeń gwarantowanych. Nasze środowisko jest zbulwersowane takimi informacjami. Mamy nadzieję, że te informacje są nieprawdziwe – napisano w dokumencie.

Jak dodaje KIF, wprowadzenie obniżek jakichkolwiek świadczeń z obszaru fizjoterapii spowoduje, że to świadczenie realnie nie będzie dostępne. Już obserwowany jest spadek liczby fizjoterapeutów zatrudnionych w publicznym systemie ochrony zdrowia i wkrótce zabraknie fizjoterapeutów realizujących świadczenia.

„Nie znajdujemy żadnych merytorycznych przesłanek do zmniejszania. Zmniejszenia wycen, które i tak są dramatycznie niskie i nie obejmują realnych kosztów wykonania świadczenia” – dodano.

Wycena świadczeń w rehabilitacji. Jakie zmiany?

Minister Miłkowski w czwartek poinformował, że wnioski AOTMiT o zmianę wycen są gotowe i wpłynęły do ministerstwa.  Ale wciąż nie wiadomo jakie to będą zmiany.

Jak mówi Dominika Kowalczyk, rzecznik prasowy KIF, choć samorząd fizjoterapeutów został poproszony o zaopiniowanie projektu nowych wycen świadczeń to tak naprawdę nie wiadomo jaki ostatecznie ma on kształt i czy uwagi KIF zostały w nim uwzględnione.

- Duże zaniepokojenie budzą nieoficjalne informacje jakie do nas docierają, że w części świadczeń rehabilitacyjnych ich wycena ma ulec zmniejszeniu – mówi Dominika Kowalczyk. Gdyby rzeczywiście tak się stało, byłby to dramat przede wszystkim dla pacjentów.

Czytaj: KIF pyta NFZ o wycenę dla fizjoterapii. Co jest nie tak?

Czytaj: Fizjoterapia i rehabilitacja. NFZ wydłuża okres dostosowania się do zmian w rozliczeniach

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum