MZ: badania pracownicze i wydawanie orzeczeń można realizować w sposób zdalny

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2020 16:21

Na stronie Ministerstwa Zdrowia został publikowany w środę (1 kwietnia) komunikat dotyczący wykonywania badań medycyny pracy w okresie epidemii koronawirusa.

Badania medycyny pracy i wydanie orzeczenia może nastąpić zdalnie; FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

„Zgodnie ze znowelizowaną w dniu 31.3.2020 r. ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w razie braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego, badanie to może zostać przeprowadzone przez innego lekarza. Lekarz ten może również wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie, przy czym będzie ono ważne 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii” - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Resort podkreśla, że przeprowadzenie badania medycyny pracy i wydanie orzeczenia może nastąpić zdalnie. Z takiego rozwiązania może skorzystać każdy lekarz, w tym lekarz medycyny pracy.

Wynika to z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którym lekarz może udzielać świadczeń zdrowotnych, w tym badać stan zdrowia i wydawać orzeczenia lekarskie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum