×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MSW: prawie 10 mln zł dla ratowników górskich

Autor: MSX/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 14 lutego 2012 14:30

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeznaczyło w 2012 r. 9 mln 950 tys. zł na zadania realizowane w zakresie ratownictwa górskiego. W ramach tych środków Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzyma - 6 mln 350 tys. zł, a Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - 3 mln 600 tys. zł.

MSW: prawie 10 mln zł dla ratowników górskich
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

GOPR otrzyma o 100 tys. zł więcej niż w roku 2011. W ramach tych środków przeznaczy 6 mln 81 tys. zł na utrzymanie gotowości ratowniczej w tym m.in. na: utrzymanie środków łączności i transportu, koszty utrzymania obiektów.

4 mln 560 tys. zł z tej kwoty będzie przeznaczonych na wynagrodzenia dla ratowników górskich. Środki w wysokości 269 tys. zł trafią na szkolenia centralne dla ratowników górskich i  psów ratowniczych.

W ramach przewidzianego dofinansowania TOPR przeznaczy 1 mln 185 tys. zł na utrzymanie śmigłowca ratowniczego Sokół, a 2 mln 415 tys. zł na utrzymanie kadry ratowników górskich. Przewidziana w tym roku dotacja dla TOPR jest na tym samym poziomie co w ubiegłym roku.

1 stycznia br. weszła w życie ustawa z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Zgodnie z nowymi przepisami, od tego roku ze środków przekazanych przez MSW w całości będzie finansowane: utrzymanie i obsługa śmigłowca, gotowość ratownicza oraz centralne szkolenia ratownicze. Zadania te zostały wskazane przez same organizacje ratownicze.

Zmiany dotyczą też bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich. Tutaj od tego roku pomoc organizowana będzie przez właścicieli lub zarządców stoków. W związku z tym, że zarówno TOPR, jak i GOPR nie organizują pomocy na terenach narciarskich, mogą wykorzystać pełne siły i środki na zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w górach.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum