MSP chce w 2011 roku sprywatyzować dziewięć uzdrowisk

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2011 12:41

Resort skarbu chce do końca roku sprywatyzować uzdrowiska: Przerzeczyn, Szczawno-Jedlina, Świeradów, Kamień Pomorski, Horyniec, Iwonicz-Zdrój, Konstancin, Rabka i Wysowa - poinformował wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

MSP chce w 2011 roku sprywatyzować dziewięć uzdrowisk
Wiceminister podkreślił, że w ubiegłym roku Ministerstwo Skarbu Państwa zakończyło prywatyzację ośmiu uzdrowisk. Pozostało jeszcze dziewięć spółek z tej branży.

– Ministerstwo rozpoczęło już działania prywatyzacyjne wobec pozostałych uzdrowisk. Dla czterech – Przerzeczyn, Szczawno-Jedlina, Świeradów, Kamień Pomorski – jesteśmy na etapie wyłaniania inwestorów, a w przypadku pozostałych pięciu trwa opracowywanie analiz przedprywatyzacyjnych. Chodzi o Horyniec, Iwonicz-Zdrój, Konstancin, Rabkę i Wysową – wyjaśnił Leszkiewicz.

W ocenie wiceszefa skarbu, sytuacja finansowa uzdrowisk jest stabilna, większość z nich ma dodatni wynik finansowy, tylko jedna spółka wykazuje stratę. Najlepsze obecnie wyniki osiąga uzdrowisko Wysowa.

Z przekształceń własnościowych są na razie wyłączone uzdrowiska: Krynica-Żegiestów, Świnoujście, Ciechocinek, Lądek-Długopole, Kołobrzeg, Rymanów, Busko-Zdrój. Przewiduje to rozporządzenie ministra skarbu z 2008 roku w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.

Tymczasem w Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, autorstwa Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Zdrowia. W trakcie prac pojawiła się poprawka do projektu, która znosi rozporządzenie ministra skarbu wyłączające siedem uzdrowisk z prywatyzacji.

Głosowanie nad tym projektem przewidziano w przyszłym tygodniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum