MRR: pieniądze z programu Innowacyjna Gospodarka niezagrożone

Autor: DM, MRR/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2012 12:14

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapewnia, że unijne dotacje z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka nie są zagrożone, a wypłata kolejnej transzy z budżetu unijnego może być odblokowana po 2 marca br.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapewnia, że wyjaśnia wątpliwości Komisji Europejskiej dotyczące POIG. Co więcej, według MRR, wypłata kolejnej transzy z budżetu unijnego może być odblokowana już po 2 marca br.

Informację o wstrzymaniu przez Komisję Europejską wypłaty dla Polski prawie 312 mln euro z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka podał w czwartek (23 lutego) Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na rzecznika Komisji Europejskiej - Ton van Lierop.

Jak informuje MRR, Komisja Europejska przesunęła w czasie wypłatę około 300 mln euro refundacji w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka ze względu na wątpliwości, jakie pojawiły się w kilku niewielkich częściach tego programu

Podkreśla jednocześnie, że przesunięcie w czasie płatności w przypadku pojawienia się wątpliwości - nawet gdy dotyczą one jedynie niewielkiego fragmentu programu - jest standardową, normalną procedurą stosowaną przez Komisję Europejską. Według resortu, wątpliwość dotyczy w tym wypadku kwoty około 30 mln euro przeznaczonych na dotacje dla przedsiębiorców, a lwia część tej kwoty przypada na jedną, dużą inwestycję.

MRR zapewnia, że błędy zostały popełnione przez samych przedsiębiorców, nieprawdziwe jest więc stwierdzenie zawarte w artykule DGP, że winę ponoszą instytucje publiczne.

Resort Informuje też, że wątpliwości KE dotyczące innych fragmentów POIG (związanych z e-administracją) są na bieżąco wyjaśniane. W przypadku tych projektów, w których pojawiło się podejrzenie korupcji, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego całkowicie wstrzymało proces płatności.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia Piotr Popa zastępca dyrektora Biura Ministra Rozwoju Regionalnego, wyjaśniając nam sytuację wstrzymania przez KE refundacji kosztów ponoszonych przez Centrum Systemów Inforacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), zapewniał, że Komisja Europejska nie wstrzymała  finansowania całej  7. Osi Priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - budowa elektronicznej administracji Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Gdyby tak się stało sprawa dotyczyłaby blisko 3 mld zł.

Piotr Popa w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl pod koniec stycznie zapewniał, że wstrzymana została jedynie certyfikacja wydatków ponoszonych w niektórych projektach, w tym realizowanych przez CSIOZ. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy wstrzymanie refundacji kosztów przez KE dotyczyło wówczas też jednego z projektów pilotowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Już pod koniec stycznia Piotr Popa informował też, że decyzja dotycząca wstrzymania certyfikacji wydatków będzie utrzymana do momentu wyjaśnienia występowania ewentualnych uchybień w realizacji projektów. Dodawał, że analizowane są m.in. ustalenia zawarte w raporcie NIK na temat uchybień w projektach przeprowadzanych przez CSIOZ.

Czytaj. Pokłosie kontroli NIK: setki milionów unijnego dofinansowania dla CSIOZ zagrożone?

Według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) tylko CSIOZ ma umowy na dofinansowanie unijne na łączną kwotę 727,6 mln zł, z tym, że kwota jaka już została zrefundowana to zaledwie 62,9 mln zł. Oznacza to, że wstrzymanie refundacji dla samego CSIOZ dotyczy blisko 665 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum