MON odda szpitale samorządom?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, RZ/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2010 10:20

Do końca 2011 roku nawet 12 szpitali wojskowych może zostać przekazanych samorządom województw.

Zdaniem Marcina Idziaka, wiceministra obrony narodowej, planowana zmiana właściciela wojskowych szpitali jest związana z procesem profesjonalizacji armii. W opinii resortu obrony, na zabezpieczenie świadczeń medycznych dla żołnierzy wystarczy utrzymanie ośmiu szpitali.

Samorządom mają być przekazane między innymi 114 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Przemyślu oraz 111 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Poznaniu. Warunkiem ich przekazania jest wykonywanie dotychczasowego zakresu świadczeń oraz wykorzystanie infrastruktury wyłącznie do celów medycznych.

To nie pierwsze plany zmian właścicielskich szpitali resortowych. W 2008 roku pojawił się projekt przekazania samorządom placówek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Trwały wówczas rozmowy i konsultacje dotyczące przekazania części z 29 szpitali, które od 1999 roku zostały otwarte dla wszystkich pacjentów. Na tym się jednak, przynajmniej na razie, skończyło.

Obecnie do MON należy 21 szpitali. Zdecydowana większość znajduje się w dobrej sytuacji finansowej. Ewentualna zmiana właściciela umożliwiłaby placówkom przekształcenie w spółki i skorzystanie z tzw. rządowego planu B oraz spłatę części długów. Szacuje się, że całkowite zadłużenie wszystkich szpitali resortowych wynosi ok. 710 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum