×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MFW przekaże 50 mld USD na walkę z epidemią koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia05 marca 2020 14:40

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że przeznaczy 50 mld USD na pomoc dla krajów dotkniętych koronawirusem. Organizacja ostrzegła, że epidemia już zepchnęła tegoroczny globalny wzrost gospodarczy poniżej poziomów z ubiegłego roku.

MFW przekaże 50 mld USD na walkę z epidemią koronawirusa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Decyzja o przekazaniu nadzwyczajnych środków pomocowych przez MFW została ogłoszona w środę w związku z rozprzestrzenieniem się koronawirusa z Chin na ponad 70 państw świata. Jak tłumaczył Fundusz, środki będą udostępniane krajom biednym i o średnim dochodzie.

Jednocześnie MFW ocenił, że rozprzestrzenianie się koronawirusa pogrzebało nadzieje na silniejszy wzrost gospodarczy w tym roku i spowoduje, że wzrost wolumenu globalnej produkcji w 2020 r. spadnie do najniższego poziomu od czasu kryzysu finansowego w 2008 r.

Dyrektor wykonawcza MFW Kristalina Georgiewa ostrzegła jednak, że trudno przewidzieć, jak duży będzie ten efekt.  - Globalny wzrost w 2020 r. spadnie poniżej poziomów z zeszłego roku, ale wciąż trudno przewidzieć, jak duży będzie to spadek i jak długotrwały będzie jego wpływ - wskazała.

Szefowa MFW nie chciała powiedzieć, czy eskalacja kryzysu zdrowotnego może doprowadzić gospodarkę światową do recesji.

Portal BBC News zwraca uwagę, że w miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa USA dokonują nagłej obniżki stóp procentowych. Bank Światowy obiecał własny pakiet pomocowy w wysokości 12 mld USD dla państw walczących ze skutkami zdrowotnymi i gospodarczymi epidemii koronawirusa.

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde zapewniła, że jej instytucja jest gotowa "podjąć stosowne i proporcjonalne kroki", by wesprzeć gospodarkę strefy euro w związku z epidemią koronawirusa, która niesie ze sobą "ryzyka ekonomiczne". EBC ma jednak ograniczone pole manewru, ponieważ od dłuższego czasu stosuje kilka rozwiązań mających wesprzeć gospodarkę strefy euro, a podstawowa stopa procentowa jest ujemna, została bowiem obniżona do minus 0,5 proc. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze