MF uspokaja: będą dodatkowe środki dla sanepidów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2011 20:27

Sanepidom w całym kraju może zabraknąć środków finansowych na bieżącą działalność, w tym na badania żywności - alarmuje NSZZ Solidarność. Ministerstwo Finansów uspokaja: w budżecie są zaplanowane rezerwy na ten cel.

MF uspokaja: będą dodatkowe środki dla sanepidów
Rzeczniczka prasowa resortu finansów poinformowała, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych wydatki budżetowe niektórych państwowych jednostek budżetowych mogą zostać zwiększone proporcjonalnie do przyrostu uzyskiwanych dochodów. W związku z tym w latach 2011 i 2012 w budżecie państwa są tworzone rezerwy celowe przeznaczone na te wydatki, w wysokości odpowiadającej planowanemu przyrostowi dochodów.

W budżecie na 2011 rok zaplanowano na ten cel rezerwę pod nazwą "Skutki zmian systemowych, (...) w tym sfinansowanie wynagrodzeń wraz z pochodnymi", w kwocie 1 mld 4 mln 788 tys. zł.

- W rezerwie zaplanowane zostały środki stanowiące równowartość kwot zgłoszonych przez dysponentów części budżetowych, jako dodatkowych dochodów przewidzianych do uzyskania przez państwowe jednostki budżetowe - poinformowała Brzoza.

Wyjaśniła, że podziału rezerwy celowej dokonuje minister finansów na wniosek właściwego ministra nie później niż do 15 października roku budżetowego. W przypadku zwiększenia wydatków części budżetowych państwa, których dysponentami są wojewodowie - o podział muszą wystąpić właściwi ministrowie lub inni dysponenci części budżetowych do 30 września.

- Ministerstwo Finansów uruchamia środki z niniejszej rezerwy celowej w możliwie najkrótszym czasie od otrzymania w tej sprawie wniosków dysponentów części budżetowych zawierających rozliczenie uzyskiwanych z tego tytułu dodatkowych dochodów od 1 stycznia 2011 roku - zapewnia resort finansów.

- Sanepidowi regularnie brakuje pieniędzy na bieżącą działalność, a pracownicy należą do najgorzej wynagradzanych w administracji publicznej - oceniła przewodnicząca Sekcji Krajowej Pracowników Sanepid NSZZ Solidarność, Elżbieta Pisarczyk. Dodaje, że bez pieniędzy stacje nie będą płaciły swoich zobowiązań, będą się zadłużać, a w najgorszym wypadku nie będą miały za co prowadzić badań.

Solidarność przypomina, że dotychczas braki w budżecie były uzupełniane dochodami własnymi. Dodatkowe środki uzyskiwano dzięki specjalistycznym laboratoriom, które wykonywały prace zlecone.

Tymczasem ustawa o finansach publicznych, która weszła w życie w styczniu 2011 roku nakazała sanepidom przekazywanie dodatkowo zarabianych środków do budżetu państwa. Ten z kolei miał przekazać sanepidom stosowną rekompensatę - 91 mln zł na lata 2011-2012. Problem w tym, że budżet niechętnie pieniądze wypłaca - głosi komunikat NSZZ Solidarność

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum