ME o współpracy z Iranem m.in. w zakresie technologii medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2016 14:48

W poniedziałek (30 maja) wiceminister energii Michał Kurtyka wskazywał, że możemy zaoferować Iranowi m.in. zaawansowane technologie medyczne.

W poniedziałek odbyło się forum gospodarcze Polska-Iran Fot. Archiwum

W poniedziałek w Warszawie z okazji wizyty ministra spraw zagranicznych Iranu odbyło się forum gospodarcze Polska-Iran.

Przedstawiciel ME dodał, że Polska i Iran powinny współpracować w zastosowaniu technologii jądrowych w medycynie. Zwrócił uwagę na polskie Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Centrum zajmuje się przede wszystkim badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa, fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i rozwijaniem technologii jądrowych. NCBJ produkuje m.in. radiofarmaceutyki czy narzędzia dla medycyny.

- Polacy bardzo dobrze opanowali możliwości wykorzystania akceleratorów medycznych, wykorzystania izotopów takich jak molibden. Sektor szpitalny w Iranie bardzo się rozwija. To jeden z obszarów, bardzo ciekawy do współpracy - ocenił Kurtyka.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif podkreślił, że po zniesieniu sankcji Iran stwarza "najlepsze warunki do działalności gospodarczej, inwestycyjnej, pomysłów joint venture - to najlepszy okres, jaki można sobie wyobrazić do współpracy".

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum