MBA w ochronie zdrowia. Trzy uczelnie wspólnie będą kształcić menedżerów placówek medycznych. Trwa rekrutacja

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia, SUM17 października 2021 12:43

Ruszają studia MBA w ochronie, które wspólnie poprowadzą trzy uczelnie: Uczelnia Łazarskiego, Gdański Uniwersytet Medyczny i Śląski Uniwersytet Medyczny. - To unikatowy projekt - mówi prof. Krystian Wita, koordynator studiów MBA w ochronie zdrowia w SUM.

MBA w ochronie zdrowia uruchamiają kolejne uczelnie w Polsce FOT. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)
  • Trwa rekrutacja na studia MBA w ochronie zdrowia prowadzone wspólnie przez trzy uczelnie: Śląski Uniwersytet Medyczny, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uczelnię Łazarskiego
  • Do prowadzenia wykładów zaproszeni zostali nie tylko eksperci z dziedziny prawa, ekonomii i szeroko pojętego zarządzania, ale także przedstawiciele podmiotów leczniczych, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Agencji Badań Medycznych - ujawnia prof. Krystian Wita
  • Informuje, że program studiów obejmie także specjalny moduł dla młodych naukowców i wynalazców, którzy są zainteresowani komercjalizacją swoich pomysłów

MBA w ochronie zdrowia. Rozwój personalny i zawodowy

- MBA w ochronie zdrowia Śląski Uniwersytet Medyczny tworzy w kooperacji z Uczelnią Łazarskiego oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Co wnoszą poszczególne jednostki do programu studiów?

Prof. Krystian Wita*, koordynator studiów MBA w ochronie zdrowia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym: - To zdecydowanie unikatowy projekt, gdyż stanowi połączenie doświadczenia dwóch największych publicznych uczelni medycznych oraz niepublicznej uczelni, której oferta obejmuje kształcenie na wydziałach: Prawa i Administracji, Ekonomii i Wydziale Medycznym.  Mocną stroną tego projektu jest doświadczona kadra  menedżerska wszystkich trzech jednostek, niebywały potencjał naukowy i wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu badań klinicznych.

Studia MBA w ochronie zdrowia to przepustka do najnowszej i praktycznej wiedzy przekazywanej przez  praktyków,  bowiem do wykładów zaproszeni zostali nie tylko eksperci z dziedziny prawa, ekonomii i szeroko pojętego zarządzania, ale także przedstawiciele podmiotów leczniczych, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Agencji Badań Medycznych i wielu innych podmiotów związanych z sektorem  ochrony zdrowia. 
 

- Dla kogo są przeznaczone te studia podyplomowe, dlaczego je warto skończyć? Co można powiedzieć o programie studiów, jego wyjątkowości w stosunku do innych tego typu studiów?

- Program studiów został opracowany w taki sposób, aby był interesujący zarówno dla kadry zarządzającej, jak również przygotowującej się do zarządzania podmiotami leczniczymi oraz przedsiębiorców, którzy są zainteresowania tworzeniem i zarządzaniem podmiotami dostarczającymi usługi, produkty i wyroby medyczne dla systemu ochrony zdrowia.

Przygotowujemy też specjalny moduł dla młodych naukowców i wynalazców, którzy są zainteresowani komercjalizacją swoich pomysłów. Podkreślić należy, że MBA w ochronie zdrowia to również projekt adresowany do urzędników i osób odpowiedzialnych za organizację i nadzór w ochronie zdrowia.

Wyjątkowość tego projektu polega właśnie na tym, że jest adresowany i przygotowany dla osób, które zawodowo są związane lub planują się związać z szeroką pojętą ochroną zdrowia, która stanowi wraz z towarzyszącymi usługami i produkcją ważną część gospodarki nowoczesnego państwa . Ochrona zdrowia to wyjątkowo dynamicznie zmieniająca się branża, która z całą pewnością wymaga interdyscyplinarnych kompetencji i jej rozwój będzie decydował o potencjale wzrostowym naszej gospodarki.

Studia MBA w ochronie zdrowia to projekt wart uwagi, gdyż umożliwia zdobycie lub pogłębienie umiejętności menedżerskich, a także nabycie kompetencji w zakresie zarządzania, prawa, finansów oraz tak ważnych w zarządzaniu tzw. umiejętności miękkich. Ukończenie studiów MBA to niekwestionowany rozwój personalny i zawodowy.
 
- W kursach MBA bardzo dużą wagę przykłada się do umiejętności praktycznych. Jakie zajęcia przewidziano we wspólnym programie trzech uczelni?

- Moduły ogólne obejmują podstawowe zagadnienia, takie jak księgowość, finanse, kadry i regulacje prawne związane z prowadzeniem jednostek medycznych. Zagadnienia w zakresie dodatkowych modułów, które chcemy wprowadzić to zarządzanie innowacją (wdrażaniem nowoczesnych procedur medycznych) oraz szkolenie w zakresie tworzenia i wdrażania własności intelektualnych, które w medycynie są szczególnie cenne.

- W jakiej formie będą odbywały się zajęcia i ile będą trwały?

- Program studiów, na który trwa jeszcze rekrutacja, zaplanowany został na  3 semestry.  To około 650 godzin. Forma zajęć będzie pośrednio uwarunkowana aktualnym stanem epidemicznym. Wydaje się, że optymalnym jest założenie, że zajęcia będą odbywały się w formie hybrydowej.

Prof. Krystian Wita, koordynator studiów MBA w ochronie zdrowia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym FOT. SUM
Prof. Krystian Wita, koordynator studiów MBA w ochronie zdrowia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym FOT. SUM

Przewidujemy też seminaria, celem aktywnego omówienia z gronem ekspertów ważnych problemów (sesje typu „meet the experts”), a także typowe dla studiów MBA omawianie konkretnych przypadków wraz ze spotkaniami z ludźmi, którym udało się z sukcesem stworzyć nowe wartości w ochronie zdrowia. Ponadto w ramach naszych modułów rozważamy zaproponowanie zagranicznych spotkań wyjazdowych, celem przedstawienia ciekawych rozwiązań w zakresie dostarczania usług medycznych w innych krajach UE.

- Ile osób może zapisać się na studia? Jaki będzie ich koszt?

- Docelowa grupa to 20 studentów dla każdego konsorcjanta, a koszt wynosi 25 tys, zł za 3 semestry. Liczymy na duże zainteresowanie naszym autorskim programem.

* Prof. dr hab. n. med. Krystian Wita, kardiolog, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Górnośląskim Centrum Medycznym im. Prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii. Od maja 2021 roku członek Krajowej Rady ds. Kardiologii, powołanej przez Ministra Zdrowia na lata 2021-2031r.

Czytaj także:

Trzy uczelnie otwierają nowy kierunek. To MBA w ochronie zdrowia. Rekrutacja do 15 października

Nowe studia podyplomowe w Katowicach. Dla dyrektorów i menadżerów w ochronie zdrowia

***

Zarządzaniu szpitalami poświęcona będzie jedna z sesji podczas zbliżającego się  XVII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 18-19 października 2021 r.):

Szpitale w Polsce - cz. II. Katalog problemów do rozwiązania
18 października 2021 r., godz. 16.00-17.15
• Wyzwania, przed którymi stanęli menedżerowie szpitali w czasie pandemii
• Finanse polskich szpitali - przychody, zobowiązania, rentowność
• Wybrane dylematy menedżera - problemy kadrowe, wzrost cen materiałów i usług, presja płacowa
• Znaczenie współpracy z podmiotami zewnętrznymi w efektywnym zarządzaniu szpitalem

Udział w dyskusji zapowiedzieli:

  • Krzysztof Bury, członek zarządu, dyrektor medyczny Grupy Scanmed SA
  • Wiesław Cygańczuk, prezes zarządu Ars Medica Sp. z o.o. i Hospital Service Sp. z o.o., dyrektor Grupy Produktowej Health Care, Grupa Impel
  • Marcin Foryś, prezes zarządu Supra Brokers SA
  • Piotr Grzebalski, dyrektor Biura Relacji z Sektorem Publicznym, Bank Gospodarstwa Krajowego
  • Dr Tomasz Maciejewski dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
  • Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu
  • Klaudia Rogowska, dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach

Cały program XVII Forum Rynku Zdrowia: www.forumrynkuzdrowia.pl

Organizowane od 2005 r. Forum Rynku Zdrowia stało się jedną z najbardziej prestiżowych i reprezentatywnych debat poświęconych ochronie zdrowia, między innymi z udziałem: wybitnych postaci medycyny, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, parlamentarzystów, menedżerów placówek medycznych, pacjentów, ekspertów oraz lekarzy wielu specjalizacji.

Transmisje i retransmisje debat dostępne będą na stronie wydarzenia. Relacje oraz wnioski z sesji zamieszczać będziemy także w portalu rynekzdrowia.pl i magazynie Rynek Zdrowia.

18 października 2021 r. podczas Gali XVII Forum Rynku Zdrowia, już po raz piętnasty będziemy mieli zaszczyt i przyjemność wręczyć Portrety Polskiej Medycyny - coroczne wyróżnienia przyznawane przez redakcję magazynu i portalu Rynek Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum