Łukasz Jankowski: Słucham, angażuję się i skutecznie działam

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia13 maja 2022 09:47

Łukasz Jankowski, kandydat na prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej mówił o tym, że chce być prezesem samorządu przyszłości. - Słucham, angażuję się i skutecznie działam - mówił występując przed delegatami.

Łukasz Jankowski: Słucham, angażuję się i skutecznie działam
Łukasz Jankowski jest prezesem Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Fot. OIL Warszawa
  • W Warszawie trwają wybory samorządu lekarskiego
  • O fotel prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej walczą Andrzej Matyja, dotychczasowy szef Rady i Łukasz Jankowski, prezes OIL w Warszawie
  • Wyniki wyborów dziś w południe

Łukasz Jankowski: kandyduję, bo chcę być prezesem samorządu przyszłości 

- Naszym zasobem jesteście wy państwo. Jest nim nasza marka, a także dobre rozwiązania legislacyjne, które NIL tworzyła. Będę chciał, budując samorząd przyszłości, czerpać z tych dobrych rozwiązań i jednocześnie pokazać jak te dobre narzędzia wykorzystać - zapewnił.

Jak powiedział, ma poczucie, że „samorząd przyszłości to taki, który słucha, organizuje i skutecznie działa”.

Kandydat na szefa NRL przekonywał, że jest prezesem Okręgowej Izby Lekarskiej, która staje się samorządem przyszłości. Jak zapewniał, słucha aktywnie kolegów lekarzy, w gabinecie i na szpitalnych korytarzach.

Jako swoje osiągnięcia wymienił m.in. uruchomienie programów dla seniorów, w tym program pomocowy. Przypomniał, że zatrudnił prawnika, który przez 24 godziny na dobę ma za zadanie odpowiadać na potrzeby lekarzy.

- Prawnik pojawił się m.in. o ósmej rano w sobotę, gdy lekarze zostali zamknięci w jednym ze szpitali warszawskich, gdy na początku pandemii uznano, że mieli kontakt z covidem - wskazywał na celowość takich działań.

System no fault jednym z wyzwań

- Zauważyłem, że wpływ na decydentów Okręgowa Izba Lekarska wywiera tylko pośrednio. Narzędzia do wywierania wpływu na decydentów posiada Naczelna Izba Lekarska. Przyszedłem do samorządu wierząc, że wykorzystam te narzędzia, jeśli powierzą mi państwo funkcję prezesa NIL - mówił.

Zapewnił, że samorząd będzie wspierał lekarzy seniorów, lekarzy wchodzących do zawodu, lekarzy w trudnej sytuacji prawnej.

Dodał, że samorząd przyszłości, którym chce kierować, czekają liczne wyzwania. Przywołał trzy.

- Na pierwszym miejscu moim zadaniem dziś jest odpowiedzialność zawodowa. Jako samorząd musimy wesprzeć wyraźnie w kierunku profesjonalizacji pion odpowiedzialności zawodowej. Bo to jest w mojej ocenie klucz do systemu no fault. Wspierając system no fault musimy udowodnić, przez akcje edukacyjne skierowane do decydentów czy też pacjentów, że działamy sprawnie wewnątrz naszego środowiska i że system no fault nam się po prostu należy - przekonywał.

 - Ten system jest kluczowy, ale musi być też skoordynowany. Zacznijmy od siebie, byśmy mogli powiedzieć: popatrzcie robimy dobrą robotę - mówił Łukasz Jankowski.

Wspomniał, że kolejnym celem, jeśli zostanie wybrany na prezesa, jest walka o prestiż zawodu lekarza. - Niestety o tym prestiżu mówimy narzekając, to też jest poważny problem. Ten prestiż, nie z powodu naszych błędów, nie ma się najlepiej - powiedział.

"Dzielmy się osiągnięciami okręgowych izb lekarskich"

- W Okręgowej Izbie Lekarskiej nauczyliśmy się słuchać studentów. Nawiązaliśmy współpracę z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. W ramach zajęć zdrowia publicznego na szóstym roku studenci słuchają wykładów o izbie lekarskiej, o etosie lekarza. Chcę doprowadzić do szerszego wprowadzenia takich zajęć - mówił Łukasz Jankowski. 

Jak dodał Jankowski, NIL i okręgowe izby lekarskie są jednym samorządem, z pełną różnorodnością i autonomią izb lekarskich. - W mojej ocenie zbyt mało wykorzystywaliśmy możliwość koordynacji działań, jakie daje nam Naczelna Izba Lekarska. Powinniśmy dzielić się dobrymi wzorcami z okręgów. To jest nasz gigantyczny zasób. I deklaruję, że jako prezes NRL będę stawiał na koordynację przy zachowaniu autonomii - powiedział.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum