Łukasiewicz: jest lista sieciowych szpitali i co dalej?

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2017 20:27

Jak już informowaliśmy, wśród 32 lecznic w woj. mazowieckim, które nie weszły do tzw. sieci szpitali, jest Szpital Medicover w Warszawie. W opinii Marcina Łukasiewicza, dyrektora tej placówki, w kryteriach kwalifikowania szpitali do sieci zabrakło m.in. wymogów premiujących jakość świadczeń.

Łukasiewicz: jest lista sieciowych szpitali i co dalej?
Szpital Medicover w Warszawie; FOT. Materiały prasowe

- Mimo że poznaliśmy już listy placówek, które weszły do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), nadal nie wiemy, w jaki dokładnie sposób sieć będzie funkcjonować oraz czy rzeczywiście zapewni bezpieczeństwo pacjentów i zagwarantuje pokrycie potrzeb w zakresie lecznictwa szpitalnego - mówi Marcin Łukasiewicz.

Przypomina, że w województwie mazowieckim do sieci nie weszły 32 szpitale. W PSZ nie znalazł się m.in. Szpital Medicover: - W związku z tym zadajemy sobie pytanie, jakie będą tego skutki dla pacjentów?

- Jesteśmy jedynym szpitalem na południu Warszawy wykonującym w ramach kontraktu z NFZ procedury z zakresu kardiochirurgii, kardiologii i kardiologii inwazyjnej. Obejmujemy opieką nie tylko ok. 1 mln mieszkańców stolicy, ale też sąsiednich powiatów. Nie unikaliśmy nigdy nadwykonań czy przyjmowania nagłych przypadków - wylicza.

Zwraca uwagę, że warszawski Szpital Medicover jest liderem w leczeniu zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego: - Ok. 70 proc. tych przypadków w Polsce leczonych jest właśnie w naszym szpitalu. Pod względem liczby przeprowadzonych ablacji zajmujemy drugie miejsce w Polsce - informuje.

- Obawiam się, że pacjenci, których dotychczas przyjmowaliśmy w trybie ostrym mogą wydłużyć niebawem kolejki do przyjęcia m.in. w sieciowych szpitalach. Ponadto, w wielu sytuacjach wydłuży się również czas dojazdu do odpowiedniej placówki - stwierdza Marcin Łukasiewicz.

Przyznaje, że właśnie teraz nadszedł dla jego szpitala bardzo ważny moment. Wkrótce lecznica przystąpi do postępowań konkursowych, aby uzyskać finansowanie z NFZ na dotychczas realizowane świadczenia w tej placówce.

Wskazuje, że wciąż jest sporo niewiadomych dotyczących funkcjonowania szpitali sieciowych, jak i placówek, które znalazły się poza tym systemem. - Niestety, nadal nie znamy też terminów konkursów. Nie wiemy też, jaka będzie pula środków przeznaczonych na te postępowania - dodaje dyr. Łukasiewicz.

- Mamy bardzo dobrą, doświadczoną kadrę medyczną, dysponujemy nowoczesnymi technologiami. To wszystko powinno służyć pacjentom - podkreśla.

Szpital Medicover chce utrzymać aktualny poziom finansowania z publicznych środków, by móc zagwarantować dostępność do świadczeń medycznych w ramach kontraktu z NFZ w takim zakresie jak dotychczas.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum