Lubuskie: zebrali 80 tys. zł dla hospicjum w Gorzowie Wlkp.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2012 14:57

Ponad 80 tys. zł zebrano podczas czwartkowej kwesty na rzecz Hospicjum im. św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim - poinformował w piątek (10 lutego) dyrektor placówki, Marek Lewandowski. Kwesty na ten cel odbywają się od 13. lat.

- Pieniądze zostaną przeznaczone na działalność statutową naszego hospicjum, m.in. na leki, transport chorych, a także opłatę mediów i utylizację odpadów medycznych - powiedział Lewandowski.

Na ulicach miasta kwestowało 1260 wolontariuszy. Sporą grupę stanowili uczniowie gorzowskich gimnazjów i szkół średnich, a także członkowie organizacji działających przy parafiach. Łącznie zebrali oni 80 tys. 600 zł.

Okazją do organizacji gorzowskiej kwesty dla hospicjum były obchody Światowego Dnia Chorego (11 lutego), który papież Jan Paweł II ustanowił w 1992 r.

Gorzowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila działa od 1993 r. W 1995 r. organizacja wprowadziła się do budynku po żłobku przy ul. Stilonowej, gdzie działa do tej pory.

Placówka prowadzi oddział opieki stacjonarnej i tzw. hospicjum domowe oraz dziecięce. Ma także oddział dziennego pobytu, rehabilitacji, poradnię paliatywną i psychologiczną. Z bezpłatnej pomocy hospicjum skorzystało w sumie ponad 40 tys. chorych.

Obecnie hospicjum obejmuje opieką blisko 90 osób - w hospicjum stacjonarnym i domowym.

Podstawą działalności placówki są pieniądze z kontraktu z NFZ i uzyskane z różnego rodzaju akcji charytatywnych, wpłat od sponsorów i darowizn w ramach 1 proc. podatku. Tegoroczny budżet hospicjum to około 3,2 mln zł. Kontrakt z NFZ stanowi jedynie połowę tej kwoty.

W ub. r. podczas ulicznej kwesty zebrano ponad 83 tys. zł.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum