Lubuskie: wyniki finansowe czterech szpitalnych spółek prawa handlowego

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2019 16:20

W województwie lubuskim funkcjonują cztery szpitalne spółki prawa handlowego. Najlepszy wynik finansowy z nich uzyskało Lubuskie Centrum Ortopedii.

Lubuskie: wyniki finansowe czterech szpitalnych spółek prawa handlowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Lubuskie Centrum Ortopedii odnotowało wyższe przychody, a złożyły się na nie zwłaszcza zabiegi z wykorzystaniem implantów.

- Ten wynik przeznaczony zostanie na dalszy rozwój szpitala. Szpital nie po raz pierwszy osiągnął wynik dodatni - poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Lubuskie Centrum Ortopedii im. Dr Lecha Wierusza w Świebodzinie sp. z o.o. Przychody: 27,6 mln zł. Koszty: 24,1 mln zł. Wynik finansowy: 2,8 mln zł. Dofinansowanie  z budżetu województwa: 600 tys. zł. Najważniejsze inwestycje w 2018 roku: zakup sprzętu medycznego (stoły operacyjne, sprzęt wraz z oprogramowaniem do ucyfrowienia RTG, aparat RTG przyłóżkowy).

Od 6 lat, czyli od momentu przekształcenia w spółkę prawa handlowego bilansuje się także Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

- W tym roku  ma niewielki wynik dodatni. Szpital w 2018 roku realizował bardzo duże inwestycje tj.: budowa Ośrodka Radioterapii, baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obie inwestycje są już zakończone. Szpital oddał także do użytku oddział rehabilitacji. Szpital przygotowuje się do rozbudowy radioterapii o oddział hematologii. Staramy się też o środki na termomodernizację szpitala. Czekamy na akceptację Komisji Europejskiej - wyjaśniła marszałek.  

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. Przychody: 275,85 mln zł. Koszty: 275,79 mln zł. Wynik finansowy: 59,8 tys. zł. Dofinansowanie  z budżetu województwa: 8,2 mln zł. Najważniejsze inwestycje: budowa Ośrodka Radioterapii, zakup urządzenia PET/CT.

Na plusie jest także szpital Lubuski Szpital Specjalistyczny Kardiologiczno-Pulmonologiczny w Torzymiu.

- Szpital w 2017 roku zanotował stratę. W 2018 roku realizował program naprawczy z dobrym skutkiem, bo osiągnął wynik dodatni. Szpital uzyskał także większy kontrakt z NFZ. Placówka miała problemy z powodu dużego kredytu, ale mimo to obecnie rozwija usługi i kupuje sprzęt - podkreśla marszałek.  

Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu sp. z o.o. Przychody: 20,3 mln zł. Koszty: 19,9 mln zł. Wynik finansowy: 341 tys. zł. Dofinansowanie  z budżetu województwa: 462 tys. zł. Najważniejsze inwestycje: budowa rezerwowego źródła zaopatrzenia w wodę - przebudowa sieci wodociągowej rozdzielczej.

Niewielką stratę w wysokości 35 tys. zł odnotował Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

- Szpital miał rekordowe w historii spółki przychody. Koszty na podobnym poziomie, natomiast wynik finansowy jest ujemy, ale jest to niewielka strata. W porównaniu do roku poprzedniego szpital poprawił sytuację i zmniejszył wynik ujemy. Strata spowodowana jest m.in. podwyżkami. Szpital realizuje bardzo wiele dużych inwestycji, np. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Przygotowuje się także do dużej inwestycji, tj. termomodernizacji - wyjaśniła E. Polak.

Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. Przychody: 291,2 mln zł. Koszty: 291,5 mln zł. Wynik finansowy: - 349 tys. zł. Dofinansowanie  z budżetu województwa: 3,9 mln zł. Najważniejsze inwestycje: sala hybrydowa, pracownia cytostatyków, budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum