Lubuskie: wątpliwości wokół fuzji szpitali w Żaganiu i Żarach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2009 09:50

Władze powiatu żagańskiego planują połączenie Szpitala Powiatowego w Żaganiu ze 105. Szpitalem Wojskowym w Żarach. Projekt nie podoba się pracownikom lecznicy.

Podczas ostatniej sesji rady powiatu żagańskiego podjęta została uchwała o likwidacji SPZOZ w Żaganiu, opiniowana obecnie m.in. przez związki zawodowe. W piątek (7 sierpnia) minister obrony narodowej Bogdan Klich odwiedził żagański szpital i potwierdził chęć połączenia obu lecznic. Teoretycznie tuż po uprawomocnieniu się likwidacji wszystkie świadczenia szpitalne na terenie powiatu żagańskiego przejąłby szpital w Żarach, a Żagań stałby się filią wojskowej lecznicy.

– Unikamy określenia „łączenie” szpitali. W tym przypadku procedura byłaby inna. Szpital w Żaganiu będzie zlikwidowany, a Żary przejmą jego zadania – wyjaśnia Gazecie Iwona Hryniewiecka, rzecznik powiatu żagańskiego.

Wiele usług medycznych, które są dziś zakontraktowane w obu szpitalach, będzie mogła oferować jedna większa lecznica. Władze powiatowe nie ukrywają, że fuzja ma być również lekarstwem na zadłużenie placówki. Obecnie zobowiązania szpitala sięgają 16 mln zł. Likwidacja umożliwi ubieganie się o dotację z budżetu państwa w ramach planu B. Samorządowcy liczą na 12 mln zł dofinansowania. Jeśli plan B zawiedzie, całe zadłużenie przejdzie na powiat. Ostatecznym rozwiązaniem jest przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego.

Przeciwko likwidacji SPZOZ są pracownicy i związkowcy. Pod protestem w tej sprawie podpisały się już 3 tys. mieszkańców Żagania i okolic.

– W Żaganiu mamy nowoczesny, dobrze wyposażony szpital. Placówka wojskowa w Żarach jest zaniedbana. Na takim połączeniu zdecydowanie stracimy. Nie wiadomo, co stanie się z personelem naszej lecznicy. A przecież to my najbardziej przyczyniliśmy się do rozwoju szpitala. Wiele lat pracowaliśmy bez podwyżek – podkreśla Anna Janikuła-Kotyrło, przewodnicząca  Solidarności w szpitalu.

Pojawiły się również wątpliwości, czy fuzja lecznic będzie w ogóle możliwa, do pracowników szpitala w Żaganiu dotarła bowiem informacja, że resort obrony narodowej planuje likwidację 105. Szpitala Wojskowego w Żarach. Fuzję popiera Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ, pod warunkiem, że w jej wyniku powstanie silniejsza jednostka, która zapewni mieszkańcom lepszy dostęp do kompleksowych świadczeń medycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum