Lubuskie: rozpoczęło się podpisywanie umów lekarzy POZ z Funduszem

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 12:01

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej woj. lubuskiego podpiszą umowy z NFZ. Przez ostatni tydzień, podobnie jak ich koledzy z pozostałych województw, przyjmowali pacjentów, mimo że ich ubiegłoroczne umowy utraciły moc prawną.

Jak powiedział w rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Wojciech Perekitko, prezes ddziału lubuskiego Federacji Porozumienie Zielonogórskie podpisywanie umów z NFZ rozpoczęło się we wtorek 10 stycznia, co oznacza, że od początku roku lekarze POZ pracowali bez kontraktów.

- Lubuskie nie jest pod tym względem wyjątkiem. Taka sytuacja panuje w całym kraju. Powodem opóźnień w kontraktowaniu było zbyt późne opublikowanie przez centralę Funduszu dokumentu, na podstawie którego lekarze POZ w całym kraju podpisują umowy - tłumaczy dr Perekitko. - Dlatego oddziały nie mogły wcześniej przeprowadzić kontraktowania.

- Ponieważ jesteśmy lekarzami, to nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której zostawilibyśmy naszych pacjentów bez opieki medycznej. Doszliśmy do wniosku, że zrobimy tak, jak nam nakazuje etyka - zaznacza doktor. I dodaje:

- Mamy też bardzo dobry kontakt z naszym wojewódzkim oddziałem NFZ. W zaistniałej sytuacji doszliśmy do porozumienia, że będziemy nadal świadczyć usługi, a formalności dopełnimy w najszybszym możliwym terminie.

Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik lubuskiego NFZ przyznała, że 23 grudnia o 12.00 do oddziału wpłynęło "hurtowo" 167 wniosków od zrzeszonych lekarzy POZ.  Po ich zweryfikowaniu oddział, najszybciej jak było to możliwe, przesłał podpisane przez dyrekcję lubuskiego NFZ umowy, zarówno drogą mailową, jak i pocztową, do świadczeniodawców. Lada moment powinny dotrzeć do lekarzy.

- Faktycznie, mamy już w rękach stosowne umowy wraz z podpisem dyrekcji NFZ. Dziś rozpoczęło się podpisywanie umów z naszej strony. Musimy je tylko dostarczyć do oddziału i od tego momentu zaczynamy pracować zgodnie z literą prawa. To już tylko czysta formalność. Z tego, co wiem, jesteśmy pierwsi w kraju - powiedział Perekitko.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum