PAP/Rynek Zdrowia | 24-05-2019 16:38

Lubuskie: radioterapia w gorzowskim szpitalu z kontraktem NFZ

Od czerwca br. Ośrodek Radioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. przyjmie pierwszych pacjentów. NFZ rozstrzygnął w piątek konkurs na te usługi. Umowa będzie obowiązywać do 30 czerwca 2021 r.

Na zdjęciu: zakład radioterapii we Włocławku Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak wskazała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, Ośrodek Radioterapii to jeden z priorytetów samorządu województwa i jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w północnej części regionu.

W Ośrodku, który został wybudowany na terenie głównego kompleksu szpitalnego przy ul. Dekerta w Gorzowie Wlkp., znajduje się oddział radioterapii na 25 łóżek i hostel na 26 łóżek.

W jego skład wchodzą również poradnie specjalistyczne z zakresu leczenia onkologicznego: radioterapeutyczna, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologiczna, psychoonkologii/leczenia bólu oraz zakład radioterapii z dwoma akceleratorami.

Sercem Ośrodka są dwa najnowszej generacji akceleratory liniowe służące do generowania promieniowania jonizującego wykorzystywanego w zwalczaniu komórek nowotworowych, tomograf komputerowy, pracownia planowania radioterapii i pracownia fizyki medycznej.

W budynku o powierzchni ponad 5 tys. mkw. każdego roku będzie leczonych około tysiąca osób.

Inwestycja związana z budową i wyposażeniem Ośrodka kosztowała 65,9 mln zł i była współfinansowana z regionalnego programu operacyjnego, budżetu województwa i z będących w dyspozycji rządu funduszy UE. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2017 r. 31 grudnia 2018 r. szpital uzyskał pozwolenie na użytkowanie nowego budynku.

O budowę takiego ośrodka gorzowski szpital starał się przez siedem lat. W Lubuskiem zapadalność na choroby nowotworowe jest wysoka, a brak akceleratorów na północy województwa powoduje, że mieszkańcy tej części regionu muszą na leczenie dojeżdżać wiele kilometrów do Poznania, Szczecina, Wrocławia lub do Zielonej Góry.

Marcin Rynkiewicz - PAP