Lubuskie: powstanie Nowy Szpital Szprotawa

Autor: Gazeta Lubuska, KR/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2009 10:15

Od 1 stycznia Miejski Samodzielny Publiczny ZOZ przekształci się w Nowy Szpital Szprotawa, zarządzany przez spółkę konsultingową.

Lubuskie: powstanie Nowy Szpital Szprotawa

To już drugie, w historii lecznicy, przekształcenie własnościowe. Gdy utworzono powiaty i szpital uzyskał rangę placówki powiatowej, starostwo chciało go połączyć z SP ZOZ w Żaganiu. Wtedy władze Szprotawy postanowiły przejąć szpital wraz z jego długiem, który sięgał wtedy 9 mln zł.

Po kilku latach funkcjonowania szpitala, radni Szprotawy podjęli decyzję o jego likwidacji i przekazaniu zarządzania ZOZ-em specjalistycznej firmie Zakład Usług Konsultingowych Know How ze Szczecina.

– Decyzja zapadła w lutym 2009 r. Do tego czasu szpital przechodził różne momenty. Z powodu braków kadrowych, które są problemem nie tylko Lubuskiego, ale i całego kraju, stracił OIOM, potem zlikwidowano oddział ginekologii i położnictwa, na rzecz powiększenia pediatrii – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Franciszek Misiopecki, likwidator szpitala. – Władze stwierdziły, że trudno będzie się utrzymać trzyoddziałowemu szpitalowi i dla bezpieczeństwa lecznicy podjęły decyzję o likiwdacji szpitala.

Jak informuje, szpital ma około:
• 700 tys. zł tzw. nadwykonań,
• 460 tys. zł zadłużenia.

W tej chwili jako likwidator Misiopecki przygotowuje się przekazania, które nastąpi 1 stycznia 2010 r. Druga strona, Andrzej Sękowski, który jest koordynatorem spółki w szpitalu, a po jego likwidacji ma zostać dyrektorem placówki, pracuje już m.in. nad kontraktami z NFZ.

Nowy Szpital Szprotawa będzie dwunastym szpitalem w Grupie Nowy Szpital. Należą do niej m.in. szpitale w Kostrzynie nad Odrą, Świeciu, Świebodzinie i Wschowie. Jak podaje Gazeta Lubuska, spółka zapewniła, że wszyscy pracownicy starego szpitala znajdą zatrudnienie w nowym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum