Lubuskie: pięć szpitali do przekształcenia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2010 11:45

Lubuska Strategia Ochrony Zdrowia na lata 2010-2013 przewiduje przekształcenie pięciu szpitali w zakłady niepubliczne.

Jak już wcześnej informowaliśmy, strategia zakłada nie tylko poprawę efektywności funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, ale również zwrócenie uwagi na profilaktykę i promocję zdrowia oraz otoczenie: czystość powietrza, wód i gleb, dostępność do boisk sportowych.

Gazeta Wyborcza ujawnia szczegóły realizacji założonych celów w zakresie przekształceń własnościowych. Mówi o nich Elżbieta Polak, wicemarszałek województwa odpowiedzialna za ochronę zdrowia: – W najbliższym czasie pięć lubuskich szpitali zostanie przekształconych w niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. W spółki przekształcą się w pierwszej kolejności: Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny SP ZOZ Torzym oraz Samodzielny Publiczny Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu.

Jednym z ważniejszych zadań wynikających ze Strategii jest również usprawnienie zarządzania pieniędzmi w szpitalach.

– W systemie jest znacznie więcej pieniędzy niż w 2008 roku. Nowy algorytm podziału środków z NFZ też jest dużo korzystniejszy dla Lubuskiego. Ale jeśli system jest niesprawny, to każda kwota, jaką się do niego wrzuci, zostanie przejedzona – mówi Polak.

Jako przykład podaje Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim, który w 2007 roku wygenerował 17 mln strat. Wprowadzenie kontroli i monitoringu dało dobry rezultat. Rok 2009 przyniósł 6 mln zł zysku.

Więcej: Gazeta Wyborcza

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum