Lubuskie: niemal wszyscy lekarze rodzinni z umowami na 2015 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2015 16:37

Prawie wszyscy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej z woj. lubuskiego, którzy na początku stycznia nie otworzyli gabinetów, przedłużyli już umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2015 r.

Lubuskie: niemal wszyscy lekarze rodzinni z umowami na 2015 r.

Docelowo będą to 192 umowy, o dwie więcej niż przed rokiem - poinformowała PAP rzeczniczka lubuskiego oddziału NFZ Sylwia Malcher-Nowak.

W woj. lubuskim protest lekarzy rodzinnych, do którego doszło na przełomie roku, miał największą skalę i był najbardziej uciążliwy dla pacjentów. Zamkniętych było prawie 75 proc. przychodni, co oznaczało kłopoty z dostępem do lekarza rodzinnego dla ok. 700 tys. Lubuszan.

Podobnie jak w całej Polsce lekarze wrócili do pracy w minioną środę, po osiągnięciu kompromisu przez przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego z Ministerstwem Zdrowia. Kolejnych kilka dni zajęły procedury związane z przedłużaniem umów. Obecnie lekarze rodzinni mogą przyjmować pacjentów bez żadnych przeszkód formalnych i świadczyć usługi w pełnym zakresie.

Mimo, że umów na POZ będzie nieco więcej niż przed rokiem, to nadal w województwie lubuskim nie ma wystarczającej liczby lekarzy rodzinnych. Na jednego przypada średnio ok. 2 tys. pacjentów, choć są powiaty, w których ta liczba jest jeszcze większa. Na przykład w powiatach wschowskimi i słubickim na jednego lekarza przypada ok. 3 tys. mieszkańców, a to oznacza kolejki do gabinetów, szczególnie w okresach wzrostu zachorowań.

Lubuski oddział NFZ nie wyklucza zawarcia kolejnych umów na podstawową opiekę zdrowotną, tym bardziej, że zainteresowanie w tym zakresie zgłosiło kilka lubuskich szpitali, które podczas strajku lekarzy rodzinnych alternatywnie otworzyły tymczasowe gabinety dla pacjentów szukających pomocy lekarza pierwszego kontaktu.

- Czekamy na ich wnioski w sprawie otwarcia nowych praktyk podstawowej opieki zdrowotnej. Gdy tylko wpłyną, postaramy się jak najszybciej załatwić wszelkie formalności, aby mogły zacząć zbierać deklaracje i przyjmować pacjentów - powiedziała Malcher-Nowak.

W poprzednim roku na podstawową opiekę zdrowotną lubuski NFZ wydał ok. 208 mln zł. Plan finansowy przygotowany na ten rok zakładał wydatki na poziomie 209 mln zł, jednak w wyniku ostatnich uzgodnień między resortem zdrowia a przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego ta kwota nie jest już aktualna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum