Lubuskie: lekarze dobrze zarabiają, bo jest ich za mało?

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2010 12:11

Lubuski lekarz specjalista zarabia powyżej średniej krajowej. W regionie brakuje specjalistów, więc lekarze pracują więcej niż w innych miejscach kraju.

Jak już informowaliśmy, z raportu Ministerstwa Zdrowia sporządzonego na podstawie informacji z 662 szpitali finansowanych przez NFZ, wynika, że zarobki lekarzy w ciągu trzech lat wzrosły o ponad 60 procent.

Podstawowe pensje zbliżone są do średniej krajowej. Na konto lekarza bez specjalizacji wpływają prawie 3 tys. zł, specjalista z wieloletnim stażem otrzymuje 3,8 tys. zł, ordynator – 4,5 tys. Dodatkowo lekarze pobierają m.in. dodatki funkcyjne oraz wynagrodzenie za dyżury.

Zielonogórska Gazeta Wyborcza zwraca uwagę na fakt, że zgodnie z raportem MZ, lekarze w lubuskiem zarabiają więcej niż ich koledzy w innych regionach.

Największe różnice widać porównując średnie krajowe i lubuskie zarobki kontraktowych lekarzy z I stopniem specjalizacji i lekarzy bez specjalizacji. Pierwsi zarabiają w lubuskich szpitalach 12 220 zł, a drudzy średnio 10 633 zł. W obu przypadkach to wynik lepszy od krajowego o około 3,4 tys. zł.

Gazeta uważa, że wyższe pensje wynikają z tego, że lubuskim lecznicom cały czas brakuje specjalistów, dlatego lekarze z tego regionu pracują zdecydowanie więcej niż średnio ich koledzy w wielu innych województwach.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum