×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lubuskie: kolejny szpital marszałkowski przekształcony w spółkę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia25 listopada 2015 16:05

Kończy się proces przekształcania Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Ortopedycznego (LORO) w Świebodzinie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Lecznica ma stać się spółką w grudniu 2015 r.

Lubuskie: kolejny szpital marszałkowski przekształcony w spółkę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od momentu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, co ma nastąpić w grudniu, szpital będzie funkcjonować w nowej formie prawnej pod nazwą Lubuskie Centrum Ortopedii Sp. z o.o. - poinformował PAP rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski.

Obecnie szpital jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, dla którego podmiotem tworzącym jest samorząd województwa lubuskiego.

Lecznica nie ma problemów finansowych, od kilku lat wypracowuje dodatni wynik finansowy. W 2014 r. był on na poziomie 4,1 mln zł. W tym roku jej kontrakt z NFZ opiewa na 18,4 mln zł. Świebodziński szpital zatrudnia 106 osób.

"Zmiana formy organizacyjno-prawnej spowoduje efektywniejsze wykorzystanie potencjału placówki. Obecnie wysokość kontraktu z NFZ pozwala na wykorzystanie jedynie 60 proc. zasobów i możliwości jednostki. Przekształcenie pozwoli na zwiększenie dostępności do usług medycznych dla pacjentów zarówno ubezpieczonych, jak też komercyjnych, a także da możliwość utworzenia nowoczesnej bazy naukowej dla potrzeb kształcenia studentów Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego" - wyjaśnia marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że zgodnie z ustawą o działalności leczniczej pracownicy SP ZOZ z chwilą przekształcenia staną się pracownikami spółki na tych samych zasadach.

Marszałek podkreśliła, że LORO to jeden z najlepszych ośrodków w kraju zapewniających kompleksowe leczenie narządu ruchu, a przekształcenie to szansa na dalszy rozwój tej jednostki.

100-procentowym udziałowcem w spółce ma być samorząd województwa lubuskiego. We wrześniu br. zgodę na zmianę formy prawnej lecznicy dał sejmik, a w tym tygodniu Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął treść aktu przekształcenia.

Ponadto Zarząd zdecydował o przekazaniu w formie aportu nieruchomości, w których do tej pory lecznica prowadzi działalność.

Dyrekcja Ośrodka planuje rozwijać działalność komercyjną w niezagospodarowanej części Zamku należącego do lecznicy. Efektem realizacji tej inwestycji ma być zwiększenie liczby łóżek o około 20 proc. (obecnie jest ich ponad 100) przy jednoczesnym spełnieniu obowiązujących wymogów fachowych i sanitarnych.

Ponadto, dzięki usytuowaniu w jednym miejscu wszystkich oddziałów niezbędnych do kompleksowej obsługi pacjentów oraz leczeniu przypadków pilnych Lubuskie Centrum Ortopedii Sp. z o.o. stanie się w pełni nowoczesnym Ośrodkiem, leczącym zarówno pacjentów komercyjnych, jak i ubezpieczonych w jednym miejscu - twierdzi kierownictwo szpitala w Świebodzinie.

Lubuski Ośrodek Rehabilitacyjno-Ortopedyczny w Świebodzinie zaliczany jest do czołowych ośrodków w kraju zajmujących się kompleksowym leczeniem narządów ruchu oraz kręgosłupa. Obejmuje opieką zarówno dzieci, jak dorosłych.

Świebodziński szpital wykonuje rocznie prawie dwa tysiące skomplikowanych operacji, rekonstrukcji ortopedycznych narządu ruchu, m.in.: skrzywień kręgosłupa, endoprotezoplastyki stawów, chirurgii kolana oraz ręki. Placówka posiada II stopień referencji, co potwierdza jej dobre wyposażenie i doświadczoną kadrę medyczną. Lecznica posiada także certyfikat akredytacyjny przyznany przez ministerstwo zdrowia.

Specjalistyczny szpital ze Świebodzina współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, Uniwersytetem Medycznym w Bydgoszczy oraz wieloma innymi ośrodkami krajowymi i zagranicznymi.

Dotychczas samorząd woj. lubuskiego z podległych sobie szpitali, w spółki prawa handlowego przekształcił Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. i Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu. Oprócz LORO w najbliższym czasie spółką ma stać się także Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze