Lubuskie: dodatkowe 6 mln zł na ryczałty, głównie dla szpitali powiatowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2019 16:38

Dodatkowe 6 mln zł trafi do lubuskich szpitali w ramach tegorocznych ryczałtów na świadczone przez nie usług. Chodzi o lecznice I i II stopnia, których w regionie jest 13 – poinformował we wtorek (10 września) dyr. lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Piotr Bromber.

Lubuskie: dodatkowe 6 mln zł na ryczałty, głównie dla szpitali powiatowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

We wtorek o dodatkowych pieniądzach na ryczałty była mowa na konferencji prasowej zwołanej przez wojewodę lubuskiego Władysława Dajczaka.

- Trafiają kolejne pieniądze. Pan premier na konwencji w Lubuskiem zapowiedział kolejny fundusz modernizacji szpitali - 2 mld zł. Dzieje się bardzo dużo, służba zdrowia jest dofinansowywana. Oczywiście znamy skalę potrzeb i to wszystko, co się z tym wiąże. Natomiast zostało zrobione bardzo dużo i te dojście do finansowania powyżej 6 proc. jest realizowane i myślę, że w służbie zdrowia będzie się poprawiało - powiedział Dajczak.

Bromber przekazał, że w tym roku w woj. lubuskim jest to trzecia zmiana ryczałtu dla szpitali I i II stopnia. Wyjściowo NFZ miał na ten cel 153,33 mln zł, teraz będzie to 163,07 mln zł.

Dodatkowe pieniądze trafią do 13 szpitali (11 pierwszego stopnia i 2 drugiego stopnia). W przypadku lecznic pierwszego stopnia wzrost ryczałtu wyniesie 4 proc,. a drugiego stopnia - 3 proc.

- Ta kolejna alokacja środków  jest dedykowana szpitalom powiatowym. Zrobimy to w ten sposób, aby ich dyrektorzy jak najszybciej odczuli tę zmianę finansową, by umożliwiła ona rozwój tych szpitali i pokrycie kosztów, m.in. podwyżek dla wszystkich grup zawodowych - powiedział Bromber.

Dyrektor przekazał PAP, że w tym roku, w stosunku do wyjściowych 2,09 mld zł, plan finansowy regionalnego oddziału NFZ wzrósł o ponad 145 mln zł. Dodatkowe pieniądze nie tylko służą zwiększaniu ryczałtów szpitalom, ale też trafiają na wszystkie inne rodzaje świadczeń opieki zdrowotnej - wskazał Bromber.

Mamy sytuację bardzo dobrą, bo płacimy za wszystkie nadwykonania w ciągu roku. Dla przykładu: opieka psychiatryczna - dodatkowo prawie 7 mln zł, programy profilaktyczne - dodatkowe 355 tys. zł, rehabilitacja lecznicza - dodatkowe 8 mln zł. Do tego dochodzą dodatkowe ponad 23 mln zł na świadczenia nielimitowane, czyli badania tomografem i rezonansem, leczenie zaćmy i endoprotezy - zaznaczył Bromber.

PAP - Marcin Rynkiewicz

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum