NFZ, PAP/Rynek Zdrowia | 06-04-2019 14:03

Lubuskie: dodatkowe 6 mln zł na endoprotezy

W tym roku Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ przeznaczył już o ponad 6 mln zł więcej na zabiegi endoprotezoplastyki. Oznacza to, że będzie można wykonać średnio o 410 protez więcej.

Fot. archiwum

Przekazanie dodatkowych środków pozwoli na większą liczbę wykonanych świadczeń oraz skrócenie czasu oczekiwania na zabieg.

- Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ na bieżąco analizuje poziom wykonania świadczeń. W trakcie roku dokonywane są zwiększenia w tych zakresach gdzie zauważalny jest długi czas oczekiwania. W zakresie zabiegów endoprotezoplastyki w roku 2018 r. LOW NFZ dokonał zwiększeń na kwotę ponad 5 mln zł. Zrealizowane świadczenia w tym zakresie zostały sfinansowanie zgodnie z rzeczywistym wykonaniem - poinformowała rzecznik LOW NFZ Joanna Branicka.

W wyniku tych zwiększeń w roku ubiegłym w przypadkach „pilnych” średni czas oczekiwania na zabiegi endoprotezoplastyki uległ skróceniu o 1,5 miesiąca.

W tym roku, w budżecie lubuskiego NFZ na tego typu zabiegi przeznaczonych jest 34,5 mln zł, łącznie z dodatkowymi. Świadczenia w tym zakresie obejmują m.in. endoprotezoplastykę całkowitą stawu biodrowego, najczęściej z rekonstrukcją kostną, endoprotezoplastykę kolana oraz innych stawów np. łokcia, barku czy nadgarstka.

W zeszłym roku lubuski oddział NFZ zrefundował 2,453 zabiegów endoprotezoplastyki, a od początku tego roku do końca lutego 399. W woj. lubuskim średni czas oczekiwania na wykonanie tych zabiegów dla tzw. pacjentów pilnych wynosi 167 dni.