Lubuskie: czy znajdzie się szpital chętny do leczenia pacjentów z chorobą Gauchera?

Autor: Gazeta Lubuska, RG/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2012 08:46

Pod koniec ub. r. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy zredukował specjalistyczny program dotyczący choroby Gauchera, rezygnując z leczenia trzech pacjentek. Problem w tym, że kobiety mieszkają w województwie lubuskim, a żaden szpital w tym regionie nie podjął się kontynuowania terapii.

Każdego roku Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ oferuje środki na realizację programu, ale żadna placówka nie chce w nim uczestniczyć. Do końca 2011 r. wspomniane pacjentki objęte były programem realizowanym w Legnicy, gdzie leczy się również dziewięciu pacjentów z Dolnośląskiego.

Legnicki szpital zaopatrywał się w lek, a chorym z lubuskiego podawano go w Zielonej Górze na zasadzie podwykonawstwa. Z dnia na dzień poradzono im jednak, by dalszej pomocy szukały w Lubuskim OW NFZ.

- Aby pacjentki nie zostały pozbawione opieki, zwróciliśmy się do szpitala w Legnicy z prośbą, aby do czasu rozwiązania problemu kontynuował leczenie. Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl rzecznik prasowy lubuskiego oddziału Fiunduszu, Sylwia Malcher-Nowak.

- Nasz oddział płacił za leczenie tych chorych i zamierza to robić nadal. Dlatego w najbliższym czasie ogłosimy konkurs dla szpitali lubuskich. Mam nadzieję, że tym razem uda się wyłonić placówkę chętną do udziału w programie leczenia choroby Gauchera - podsumowuje Sylwia Malcher-Nowak.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum