Lubuskie: czy powiat żagański przejmie połączone szpitale?

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2010 15:16

105 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach przygotowuje się do konsolidacji z SPZOZ w Żaganiu.

Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marek Femlak, zastępca dyrektora ds. medycznych w 105 Szpitalu Wojskowym, placówka będzie działała pod szyldem wojskowej lecznicy, ale w dwóch siedzibach: w Żarach i Żaganiu.

– Placówki rozpoczną działalność pod jednym zarządem od 1 kwietnia 2010 r.  Nie planujemy redukcji zatrudnienia. Pracownicy są na bieżąco informowani o kolejnych etapach łączenia lecznic – wyjaśnia dyrektor Femlak.

Zapewnia też, że na połączeniu ze szpitalem wojskowym żagańska lecznica nie tylko nie straci, ale wręcz odwrotnie, zyska.

– Staramy się o otwarcie nowych oddziałów lub pododdziałów w Żaganiu. Chcielibyśmy np. otworzyć w ramach oddziału chirurgicznego pododział urologiczny. Wiele zależy jednak od wysokości kontraktu z NFZ – mówi Marek Femlak.

Termin ustania działalności medycznej Szpitala Powiatowego w Żaganiu przewidziany jest na 31 marca 2010 r., czynności likwidacyjne mają się zakończyć do 30 września 2010 r.

Połączenie placówek to ratunek dla zadłużonej żagańskiej lecznicy. Żeby móc połączyć SPZOZ w Żaganiu ze 105. Szpitalem Wojskowym trzeba go najpierw postawić w stan likwidacji. Jego długi przejmie powiat, który po likwidacji placówki, będzie zabiegał o zwrot tej kwoty z rządowego planu B.

– Budżet państwa ma przejąć 12 z 16 mln zł długu – wyjaśnia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Krzysztof Jarosz, żagański starosta.

Nie wyklucza, że połączona lecznica powróci do powiatu żagańskiego, ponieważ resort obrony chce wypuścić szpital do cywila.

– W połowie stycznia Ministerstwo Obrony Narodowej wystosowało do jednostek samorządowych zapytanie o wolę przejęcia 105 Szpitala Wojskowego. Jako powiat żagański bylibyśmy gotowi podjąć się takiego wyzwania – zapewnia Jarosz.

Jak podaje Gazeta Lubuska, przejęcie szpitala będzie też rozważało starostwo żarskie, chociaż powiat ma własny szpital. Temat ma stanąć wkrótce na posiedzeniu zarządu starostwa i komisji zdrowia rady powiatu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum