Lubuskie: coraz mniej dentystów chętnych do podpisywania umów z NFZ

Autor: Gazeta Lubuska/ Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2019 08:49

Z szacunków Naczelnej Rady Lekarskiej wynika, że NFZ przeznacza rocznie na leczenie stomatologiczne każdego ubezpieczonego średnio ok. 50 zł. Tymczasem koszt jednego wypełnienia wynosi ok. 150 zł.

Lubuskie: coraz mniej dentystów chętnych do podpisywania umów z NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dr Jacek Kotuła, stomatolog, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Zielonej Górze wskazuje, że stomatologia jest bardzo zaniedbana i niedoinwestowana i to właśnie z tego powodu coraz mniej dentystów decyduje się na podpisanie umowy z NFZ - informuje Gazeta Lubuska.

W ub.r. w Lubuskiem kontrakt z Funduszem podpisało 196 dentystów. W tym roku już mniej, bo 188. W niektórych miejscowościach, np. w Zielonej Górze czy w Świebodzinie, na wizytę u stomatologa w wybranej przychodni trzeba czekać ok. miesiąca.

Nocną i świąteczną pomoc stomatologiczną świadczy w województwie liczącym niemal milion mieszkańców jeden gabinet, w Zielonej Górze. Na obszar północnej części województwa NFZ właśnie ogłosił konkurs.

Joanna Branicka, rzeczniczka Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wyjaśnia, że Fundusz „na bieżąco analizuje dostępność w zakresie leczenia stomatologicznego” i sfinansował wszystkie nadwykonania w tym zakresie, zarówno za ub.r., jak i za I półrocze br.

Rzeczniczka podkreśla, że 6 sierpnia NFZ ogłosił 24 uzupełniające konkursy m.in. ze stomatologii ogólnej, chirurgii stomatologicznej i periodontologii czy ortodoncji dla dzieci i młodzieży.

Dr Kotuła zaznacza, że niewiele to zmieni, bo wycena świadczeń jest za niska. Dodaje, że w ciągu ostatnich 8 lat cena 1 punktu w stomatologii wzrosła o 5 gr. (z 1 zł do 1,05 zł).

Więcej: gazetalubuska.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze