Lubuskie: centrum ortopedii z pozytywną oceną NIK

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2018 17:40

Szpital podejmował skuteczne działania w celu uzyskania wyższego ryczałtu, a pacjentom zapewniono możliwość korzystania z kompleksowych świadczeń ambulatoryjnych, szpitalnych i rehabilitacyjnych - to najważniejsze punkty ujęte w wystąpieniu pokontrolnym NIK.

Lubuskie: centrum ortopedii z pozytywną oceną NIK
Okres objęty kontrolą NIK, to lata 2017-2018 oraz 2015-2016. Fot. Archiwum

Jak przypomina marszałek Elżbieta Anna Polak, Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie został przekształcony w spółkę, by mógł się rozwijać. Dodaje, że kontrola NIK potwierdza, że był to dobry kierunek.

Zakres przedmiotowy kontroli NIK-u prowadzonej w LCO w Świebodzinie dotyczył realizacji świadczeń ambulatoryjnych, szpitalnych i rehabilitacyjnych. NIK wziął pod lupę sytuację ekonomiczno-finansową  szpitala z uwzględnieniem poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej. Kontrolerzy sprawdzali również zmiany w organizacji wewnętrznej szpitala oraz alokację zasobów. Okres objęty kontrolą, to lata 2017-2018 oraz 2015-2016.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego podaje, że wystąpieniu pokontrolnym NIK zwraca uwagę na fakt, iż zmiana sposobu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej po utworzeniu tzw. sieci szpitali nie spowodowała znaczących zmian w sposobie funkcjonowania Spółki. Pacjentom zapewniono możliwość korzystania z kompleksowych świadczeń ambulatoryjnych, szpitalnych i rehabilitacyjnych, stosownie do ich potrzeb, w poradniach  i na oddziałach odpowiadających każdemu z posiadanych profili zabezpieczania. Niemniej jednak nowy sposób finansowania szpitali - w formie ryczałtu - przyczynił się do ograniczenia dostępu do świadczeń.

W uproszczeniu - szpital ma znacznie większe moce przerobowe, niż pozwalają na to środki z NFZ. Bo te - chociaż wzrosły, to w ramach tej samej "puli" przyjmowani są pacjenci w trybie nagłym. NIK zwrócił też uwagę, że ze strony NFZ brakuje regularnego zwiększania ryczałtu. Szpital podejmował skuteczne działania w celu uzyskania wyższego ryczałtu poprzez wykonywanie świadczeń oraz uzyskanie standardów akredytacyjnych.

Niepełne wykorzystanie bazy szpitalnej (łóżek) wynikało z nadal zbyt niskiej wartości umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zawartych z LOW NFZ. Natomiast działania podjęte przez Zarząd LCO były optymalne w zakresie organizacji pracy oddziałów oraz skuteczne w celu uzyskania wyższego ryczałtu poprzez wyższe wykonanie świadczeń oraz uzyskanie standardów akredytacyjnych. Uzyskane wyniki finansowe oraz analiza wskaźników sporządzona na podstawie sprawozdań finansowych wskazują na bardzo dobrą sytuację ekonomiczno-finansową Spółki.

Lubuskie Centrum Ortopedii powstało w wyniku przekształcenia Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Ortopedycznego w grudniu 2015. Od lat jednostka kończy każdy rok dodatnim wynikiem finansowym. W tym roku również szpital ma bilans na plusie (wynik finansowy na koniec października 2018 r. - ponad 3 mln zł).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum