Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 15-09-2014 19:48

Lubuskie: blisko rok temu szpital został spółką - zarabia i inwestuje

Po pierwszym roku działalności Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. wyniki lecznicy są dobre, a plany - ambitne.

Z ogromnego 270-milionowego długu zostało 80 mln zł "zobowiązań bezpiecznych", czyli pożyczki z urzędu marszałkowskiego, którą szpital będzie musiał spłacać przez 15 lat. Ponad 100 mln zł na spłatę wierzycieli udało się wywalczyć w MZ - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak mówi Piotr Dębicki, prezes szpitalnej spółki, placówka nie tylko się bilansuje, ale w czasie blisko 11 miesięcy wypracowała 23 mln zł zysku. Przychody w tym okresie wyniosły 206 mln zł. Tak dobrych wyników lecznica jeszcze nie miała.

Prezes podkreśla, że w tym czasie były także realizowane inwestycje: budowa nowego lądowiska i podjazdu dla SOR-u kosztowała ponad 7 mln zł. Jednak w tym przypadku zarząd spółki jedynie zwieńczył dzieło poprzednich dyrektorów szpitala.

Spółka inwestowała głównie w mniejsze przedsięwzięcia - rozszerzenie działalności oddziału hematologii, remont rehabilitacji, części szpitalnych korytarzy, prace w budynku poradni specjalistycznych. W ostatnich miesiącach szpital pokusił się o dwie inwestycje, każda o wartości ponad 1 mln zł - modernizację oddziału urologii oraz tzw. piętra chirurgicznego. Z kolei wymiana ośmiu wind i przebudowa tej strefy szpitala ma kosztować 3 mln zł.

Spółka ma już plany na najbliższe lata. Wartość przygotowywanych inwestycji sięga ok. 155 mln zł.

Więcej: zielonagora.gazeta.pl