Lubuskie: 32 mln euro z UE m.in. na zakup sprzętu i wynagrodzenia w szpitalach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2020 15:46

Komisja Europejska skierowała 32 mln euro z funduszy polityki spójności na pomoc Polsce w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu związanego z koronawirusem. Środki trafią na pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz sektora opieki zdrowotnej w województwie lubuskim.

Lubuskie: 32 mln euro z UE m.in. na zakup sprzętu i wynagrodzenia w szpitalach
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira powiedziała, że cieszy się, że z pomocą UE województwo lubuskie udostępnia niezwykle potrzebne zasoby do walki z koronakryzysem.

- Czekając na wprowadzenie szczepionki, musimy robić, co w naszej mocy, by wspierać tych najbardziej dotkniętych skutkami pandemii i ułatwiać odbudowę gospodarki - zaznaczyła.

Kwota 10 mln euro zostanie przeznaczona na realizację lubuskiego projektu bonów dla małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych negatywnymi skutkami koronawirusa. Kolejnych 10 mln euro pokryje zakup respiratorów i sprzętu medycznego. Pozostała część środków będzie przeznaczona dla szpitali oraz podmiotów działających w obszarze opieki społecznej i posłuży wsparciu wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne pracowników.

Zmiany te są możliwe dzięki wyjątkowej elastyczności w ramach inicjatywy inwestycyjnej w odpowiedzi na koronawirusa (CRII) oraz inicjatywy inwestycyjnej "plus" w odpowiedzi na koronawirusa (CRII+), które umożliwiają państwom członkowskim wykorzystanie funduszy polityki spójności do wspierania sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii, takich jak opieka zdrowotna, MŚP i rynki pracy.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum